Tarihe Damga Vuran Kadınlar
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Hala bile mücadelesini sürdüren ve insanlığa katkı sağlamaya çalışan insanların yanı sıra kadın olmanın zorluklarını hala yaşayan bu cinsiyet ayrımının zorluklarına göğüs geren kadınlara ve yaşadıkları şehirlere gelin beraber göz atalım.

Tarihe Damga Vuran Kadınlar

Tarihe Damga Vuran Kadınlar

Tarihe Damga Vuran Kadınlar Yazı Dizisi -1

Yaşadıklarıdönemden günümüze kadar hala adından saygıyla ve sevgiyle söz ettiren birçokinsan var. Fakat bunlar arasında döneminin zorluklarına göğüs germiş,yeniliklerin öncüsü olmuş, engelleri aşıp gerçekten insanlığa faydası dokunankadınlar ise gerçekten takdir edilmesi gereken kişilerdir. 

Anna Lee Fisher / NewYork

1949 yılında New York doğumlu Anna Le Fisher, tarihe adınıilk uzaya giden anne olarak yazdırmıştır. Asıl mesleği kimyager olan bu kadın,Astronot olarak 1984 yılında uzaya gitmiş ve kadınların da erkekler kadarbedensel ve mental olarak da güçlü olduğunu kanıtlama fırsatını yakalamıştır.New York rüyasını gerçekleştiren bu kadın uzaydan döndüğü zaman yılın annesi vekadını seçilmiş, ayrıca Nasa Üstün Hizmet Madalyası almıştır. New York günümüzeAmerikan Rüyası’ nı yaşatan şehirlerden birisi olarak hala popülerliğini korumaktadır.Farklı din, dil ve ırktan milyonlarca insana ev sahipliği yapan bu şehirtarihte ilkleri bünyesinde barındırmaya da devam etmektedir.

Florence Nightingale/ Floransa

İtalya kültürünü tam olarak yansıtan, tarihi dokusuyla vedoğal güzellikleriyle ön plana çıkan Floransa ‘da dünyaya gelen FlorenceNightingale yaşadığı döneme göre vizyon sahibi bir kadın olarak karşımıza çıkmaktadır.Bir meslek olarak kabul edilmeyen hemşireliği kendi döneminde kabul ettiren vebugün ilk hemşire olarak kabul edilen Florence Nightingale Türkiye, Almanya veİngiltere gibi birçok ülkede hemşirelik yapmıştır. Özellikle savaş döneminde,zorlu şartlara rağmen mesleğini icra etmekten geri durmamış olması ve pek çokaskeri tedavi ederek hayatını kurtarmasıyla tanınmış ve günümüzde de FlorenceNightingale adıyla eğitim ve hizmet veren okulların açılmasında da büyük roloynamıştır.

Sabiha Gökçen/ Bursa

Bursa doğumlu Sabiha Gökçen, ilk kadın pilot olarak adınıtarihe azdırmıştır. 1913 yılında dünyaya gelen Sabiha Gökçen, erken yaştaailesini kaybetmiş olması büyük bir talihsizlik olarak görüşe de Atatürk’ünyardım ve destekleriyle ve Atatürk tarafından evlat edinilmesi sonrasındahayatı tamamen değişmiş ve ilk kadın pilot olarak ve hatta ilk kadın savaşpilotu olarak tarihe damgasını vuran kadınlar arasında olmuştur.

Bursa yenilikçi bir yapıya sahip olmasının yanı sıra tarihiolarak da dikkat çeken kişiliklerin çıktığı bir şehirdir. Ayrıntılı bilgi için Bursa’nınÜnlüleri yazmıza göz atabilirsiniz.

Türkan Saylan /İstanbul

Kız çocuklarının okutulması sorunu üzerine yoğunlaşan TürkanSaylan,, 1935 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Yaşadığı dönemde çaresiz birhastalık olarak görülen cüzzam için yaptığı araştırmalarla dikkat çeken ve tümdünyanın dikkatini çeken Saylan, bu çalışması sonucu Uluslararası GandhiÖdülü’ne layık görüldü. İstanbul’da yaşamış olması bu şehirde zengin ve yoksularasında ki farkı net olarak görmesine ve bunun yanı sıra kızlarınokutulmamasına karşı çıkması ülkemizde büyük yankı uyandırdı. Hayatı boyuncakız çocukların okutulması ve okullara gönderilmesi için çalışmalar yapanSaylan’ın hayatı günümüzde dizi ve filmlere de konu olmuştur.

Frida Kahlo /Coyoacan

Meksika’da Coyoacan’a dünya gelen Frida Kahlo, hayatınınbüyük bir kısmını burada geçirmiştir. Evi günümüzde en çok ziyaret edilenmüzelerden birisidir. Kendisi geçirdiği kazadan sonra yatağa bağımlı haldeykençizdiği resimler ve sonraki süreçte resim sanatına sağladığı katkılarlagünümüzde hala adından sıkça söz ettiren ve hayatının konu aldığı filmlerçekilen kadınlardan birisidir. Diego ile yaşadığı aşk ve bu süreçte yazdığımektuplar kitap haline getirilmiş, döneminde yaygın olan komünizmdüşüncelerinden etkilenmiş ve resim sanatında da farklı çalışmalarıyla günümüzekadar popülerliğini korumaya devam etmektedir.

Marie Curie / Varşova

Polonya’da dünyaya gelen Marie Curie, Nobel Fizik ve Kimya ödüllerinialmış, Radyoloji biliminin kurucusu olarak da dünyaya iz bırakmıştır. Dünyada Nobelödülünü iki kez alan ilk bilim insanı ve bu ödüle layık görülen ilk kadınolarak da tarihe damgasını vurmuştur. Günümüzde hala yaptığı araştırmalar vehayatı öğrencilere örnek olarak gösterilen bu kadın yaşadığı dönemde eşinikaybetmesinden sonra bilime olan aşkıyla araştırmalara devam etmesiyle deçalışmanın ve azmin başarısını bizlere kanıtlamıştır.

Emmeline Pankhurst /Manchester

Tarihe damgasını vuran kadınlar arasında Emmeline Pankhurstşüphesiz en dikkat çeken kişilerarasındadır. İngiltere’de 1858 yılında dünyaya gelmiş ve hayatını kadın hakları içinmücadeleye adamıştır. Kadınlara da erkekler kadar eşit haklar verilmesinisavunan Emmeline Pankhurst, çabalarının sonucu almayı başarmıştır. Ölümündenhemen birkaç hafta sonra verilen kadınlara da eşit seçme ve seçilme hakkıverilmesi tamamen bu kadının önderliğinde yürütülen çalışmalar sonucudur.Döneminde İngiltere’de ve Manchester çok zor şartlara göğüs germiş ve bağnazdüşüncelerle savaşmasının yanı sıra cezaevine alındığı zamanda yapılanları dagözler önüne sermiştir. Mücadeleci ruhu günümüzde ki kadınların hala eşitlikmücadelesine örnek olmaktadır.

Tarihe Damgasını Vuran Kadınlar hakkında fazla bilgi almakiçin Tarihe Damgasını Vuran KadınlarYazı Dizisi-2 göz atabilirsiniz.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları