Tarihe Damgasın Vuran Kadınlar (2)
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Bu yazımızda sizlere Coco Chanel, Margaret Thatcher, Eleanor Roosevelt, Margaret Hamilton, hayatlarını ve neden tarihe damga vuran kadınlar olarak yer aldıklarından kısaca söz edeceğiz.

Tarihe Damgasın Vuran Kadınlar Yazı Dizisi-2

Tarihe damgasını vuran kadınlardan Anna Lee Fisher, FlorenceNightingale, Sabiha Gökçen, Emmeline Pankhurst, Türkan Saylan, Frida Kahlo,Marie Curie hakkında bilgi almak için Tarihe Damga Vuran Kadınlar Yazı Dizisi-1 göz atabilirsiniz.

Anne Frank /Frankfurt

Nazi zulmünü dünyaya duyuran günlüğün sahibi Anne Frank, ailesiylebirlikte babasının ofis binasının arkasındaki küçük bir bölmede 2 yıl boyuncasaklanmış ve bu sürede yaşadıklarını da ayrıntılı bir şekilde günlüğüne yazmıştır. Günlüğün yayınlanmasıyla Dünya çapında büyük bir yankı uyandırmış olması Frank’in tarihe damgasını vuran kadınlar arasında yer almasını sağlamıştır. 1947 yılında yayımlanan günlükten önce Frank, Hitler’inHollanda’ya girmesi ve yakalanarak toplama kamplarına gönderilmesi sonrasında,savaşın bitimine kısa bir süre kala tifüsten hayata gözlerini kapamıştır.

Coco Chanel/ Paris

Modanın kalbi Paris’te isim yapan Coco Chanel, kenditasarımlarıyla dikkat çekmeyi başarmış “100 Yılın en Önemli Kişisi” listesinegirmeyi başaran tek moda tasarımcısı olarak tarihe adını yazdırmıştır. Fransa’dadeğil bütün Avrupa ‘da ve sonra Dünya’da ünlü bir marka haline gelentasarımları oldukça dikkat çekici,  çarpıcı ve yenilikçidir.  Modaya yön veren Coco Chanel'in hayatı ise sanıldığı gibi hiç kolay olmamıştır.

Margaret Thatcher /Londra

Bir kadın başkan düşünün ve bunun ilk olduğunu düşünün .Demirden bir psikoloji gerektiğinden Margaret Thatcher “Demir Leydi” olaraktarihe adını yazdırmıştır.

Soğuk savaş dönemin uyguladığı politikalarla bu ismi alanThatcher yaptıklarıyla  dünyanın tarihinde önemli izler bırakması bu listede alması için yeterli bir sebeptir.

Eleanor Roosevelt /New York

ABD başkanı Franklin Roosevelt’in eşi ve aynı zamanda da danışmanı olan Eleanor Roosevelt, yaşamını insan haklarına adamıştır. BirleşmişMilletler’ de temsilcilik yaptığı dönemde “ Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesi” kabul etmiş olması tarihe damgasını vuran kadınlar arasında yeralması için sadece bir nedendir. 1884 yılında New York da dünyaya gelen ve yaşadığı dönemde ırkçılık ve köleliğin yaygın olması bu alanda çalışmalar yapmasında etkili olmuştur.

Margaret Hamilton /Indiana

ABD’de 1936 yılında İndiana eyaletinde dünyaya gelenHamilton, 31 yaşında yazılım alanında ki başarısıyla 145.000 satırlı NASA’nınassembly kodunu tasarlamış, yazmış ve yönetmiş olmasıyla tarihe damgasını vurmayı başarmıştır. Bilgisayar bilimci, sistem mühendisi ve aynı zamandayazılım mühendisliği tabirlerini bulan Hamilton, günümüzün bilgisayar bilimi alanında unutulmaz kadın isimlerinden ilkidir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları