Anadolu'da İlk Şifa Merkezi

Kayseri Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Anadolu'da ilk şifa merkezi günümüzde tıp tarihi müzesi olarak hizmet vermektedir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Kayseri Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Kayseri, Asur Ticaret yolu üzerinde bulunmasından kaynaklı1200’lü yıllarda kervanların da kesişim noktasıdır. Zamanla âlimler şehriolarak kabul edilen Kayseri, bilim ve sanatın merkezi haline gelmiş ve Selçukludöneminde de en fazla medreseye sahip olan şehir olarak nam salmıştır.

Bu medreseler arasında Tıp Medresesi ve Çifte Medrese isedöneminde şifahane olarak hizmet vermiştir. Günümüzde ise Çifte Medrese TıpTarihi Müzesi olarak hizmet vermektedir. Anadolu tarihinde bilinen ilk tıpmerkezi olması nedeniyle de son derece önemlidir.

Müze içerisinde döneminde ki hastalıklar, tedavi yöntemlerive aletleri, bilginler, eczacılık, su ve sağlık, müzik ve renk ile tedavi gibiyöntemlerine ait bölümler ayrı olarak sergilenmektedir. Tıp biliminin gelişmesiaçısından da son derece önemli olan bu müze tarihi gelişim sürecini de gözlerönüne sermesinden kaynaklı meraklısı olmayanları bile meraklandıracak cinstenbir müze olarak görülmesi gereken yerler arasındadır.

bilginler eczacılık su ve sağlık kayseri kayseri müzeleri kayseri de tıp müzesi Ucuzauc.com Uçak Bileti