Anne Karnında Bebek Neden Hıçkırır
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Anne karnında bebek gelişimi devam ederken bebeklerde çeşitli değişimler olabiliyor. Bu değişimlerin başında ise bebeklerin anne karnında hıçkırması geliyor. Bu hıçkırığın nedeni ise birçok nedene bağlı olduğu ve bebeğe birçok yararı olduğu belirtiliyor.

Bebeklerde Hıçkırık Hangi Dönem Ortaya Çıkar

Günümüzde uzmanların yapmış oldukları açıklamalara baktığımızda ve çeşitli araştırmalar yaptığımızda hıçkırığın anne karnında bebeklerde normal bir durum olduğunu görüyoruz. Ancak anne karnında bebeğin hıçkırık ile ne zaman karşılaşması sorusu net olarak belli değildir. Bebeğin gelişimine göre bu durum farklılık gösterebilir. 

Genellikle hamileliliğin 36. Haftasında başlayan hıçkırık bazı durumlarda bir hafta önce ya da bir hafta sonra olabiliyor. Anne hamilelik süreci boyunca bebeğinin tüm hareketlerini anlık takip etmeye çalışır. Bu hareketlerden biri de hıçkırıktır. Anneler bu durumun normal olup, olmadığını hep merak etmiştirler. Uzman doktordan tutunda internette birçok bilgiyi araştırarak hıçkırık nedir, neden olur ve yararları – zararları gibi konular hakkında bilgi edinmeye çalışırlar. Siz de bebeğiniz hıçkırmaya başladıysa önce bunun nedenleri ile araştırmaya başlayabilirsiniz. 

Bebek Hıçkırma Nedenleri?

İçgüdüsel olarak nefes alıp verme egzersizi yapan bebekler bunu yaparken amniyotik sıvı ya yanlışlıkla yutarlar. Bu sıvı nedeniyle diyaframın kasılması durumunda ise bebekler bu kasılmayı ve sıvıyı hıçkırığa bağlı olarak atarlar. Bu gibi durumlarda bebek hıçkırarak sıvıyı dışarı atar anne karnında düzenli bir şekilde hıçkırır. Hıçkırık özellikle yemek yemeyi seven bebeklerde daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Anne karnında bebeğin hıçkırıyor olması anneye rahatsız edebilecek seviyeye kadar gelebiliyor. Bebeğin anne karnında hıçkırması sürekli olarak devam eden bir durumdur. 

• Anne karnında bebeğin fazla hıçkırıyor olması doğum sonrası emme refleksinin daha güçlü olduğunu göstermiştir. 

• Hıçkırık aynı zamanda diyaframın da gelişmesine yardımcı olan etkenlerden bir tanesidir. 

• Anne karnında 9 ayını dolduran bebekler hıçkırmak suretiyle emme refleksini geliştirerek çeşitli yararları olan hıçkırık durumuna yaşamaktadır. 

• Ciğerlerin gelişimine katkısı olduğu söylenen hıçkırığın anne tarafından hissedilmesi ve hatta dışarıdan karna el ile dokunulduğunda hıçkırığın hissediliyor olması mümkündür.

• Hamileliğin 9 oyuna girdiğinizde artık bebeğiniz nefes alıp verme egzersizlerini yapmaya başlayacak ve bu süreçte bebekler hıçkırabilmektedir.

Günümüzde birçok bilimsel araştırma ve bu araştırmaların sonucunda çeşitli açıklamalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmalara baktığımızda bilim adamları hıçkırığın emme refleksinden tutunda birçok olumlu yönde yararları bulunduğunu açıklamaktadırlar.

Hıçkırık Anında Anne Ne Yapmalıdır?

Hamileliliğin 36. haftasında başlayan hıçkırık bazı durumlarda bir hafta önce ya da bir hafta sonra olabiliyor Hıçkırmaya başlayan bebekler anneyi bu süreçte rahatsız edebilir. Özellikle bebeğin giderek büyümesi durumunda hıçkırık anında annenin sakin olması ve rahat bir yerde hıçkırığın bitmesini beklemelidir. Annenin hareket etmesi ve zorlu işlerle uğraşması bebeği hıçkırık anında rahatsız edebilir. Anne hıçkırık dönemini iyi takip etmeli ve bunu mutlaka uzman doktor ile paylaşması gerekiyor. Uzman doktor kontrolünde ve takibinde bebeğin hareketinden tutunda hıçkırığına kadar birçok detay titizlikle incelenmeli ve takip edilmelidir. 

Doktorunuzla Hıçkırık Hakkında Detaylı Konuşmak Yararlı Olacaktır

Annenin bebeğin tüm hareketlerini düzenli şekilde takip etmesi gerekiyor. Anne bebek süreci boyunca takip edilmesi gerekenlerden biri hıçkırıktır. Bu nedenle hıçkırık durumunda annenin doktor ile iletişime geçerek bu süreci anlık takip edilmesi gerektiği ya da gerekli olmadığı hakkında net bilgi almaları daha sağlıklı olacaktır. Belirli aralıklarla hıçkırık olması normal olarak kabul edilir. Fakat gün içerisinde sık – sık bu durumun yaşanması halinde uzman takibi için annenin bu durumu doktorla paylaşması daha sağlıklı olacaktır. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları