Kolesterolü Dengede Tutan Besinler

Uzmanlar, egzersiz bir hayatın ve dengesiz beslenmenin yağdaki kan miktarını arttırarak kolesterole neden olduğunu belirtmişlerdir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Yüksek kolesterol, insanlarda felç ve kalp hastalığına yakalanma riskinin büyük ölçüde etkilediği söylenmiştir. Kolesterol sorunun da genetik faktörlerin de belirleyiciliği vardır. Kalıtsal olarak bulunması halinde diyet ve sağlıklı yaşam şekline önem vermek oldukça önemlidir. Diyet ve sağlıklı yaşam ile birlikte kalp ve damar hastalıklarının görülme oranının düştüğü görülmüştür. Kolesterol seviyesini, beslenme biçimine göre aşağıya çekmek olasıdır. Taze meyve ve sebzeler, iyi yağlardan yapılmış bir beslenme şekli ve tam tahıllar mideye olduğu kadar kalbe de dosttur. Bir insanda çok miktarda kötü kolesterol (LDL) varsa, bu kötü kolesterol damarlarda plak oluşmasına sebep olabilir. Plakların yoğunlaşması durumunda damarlar daralır ve kan akışı yavaşlar. Yüksek kolesterolün oluşmasına zemin hazırlayan faktörlerin yanında kolesterolün düşmesine yardımcı olan besinlerde vardır. 

Yulaf ve Baklagiller

Kolesterol seviyesini düşürmek için güne yulafla başlamak çok önemlidir. Zararlı kolesterol (LDL) yulaf sayesinde azalırken, faydalı kolesterolde (HDL) bir değişiklik olmaz. Ayrıca yulaf kepeği, kan basıncını ve kan şekerini dengede tutarak kilo kontrolü kolaylaştırmaya yardımcı olur. Baklagiller ise fiber bakımından zengindir. Sindirilmesi uzun olduğu için uzun bir süre tok tutarlar. En sağlıklı ve bir o kadarda ekonomik protein kaynağı olan baklagiller hem kolesterolü düşürür hem de kan şekerinin dengelenmesini sağlar. 

Kuruyemişler

Yapılan araştırmalarda ceviz, fındık, badem ve fıstık gibi kabuklu yemişlerin yağlı tohum olduğu kabul edilmektedir. Bu kuruyemişlerin kalp sağlığını korumada çok uygun oldukları ortaya konulmuştur. Selenyum bakımında zengin olan kuruyemişler, kolesterolü düşüren etkisi ile bilinmektedir. Bir günde 57 gram yani 1/4 bardak kuruyemiş tüketmek kötü kolesterol olan LDL'yi yaklaşık %5 oranında düşürdüğü görülmüştür. 

Balık

Kalp sağlığı için, haftada 3 defa balık tüketilmesi oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Balığın içerdiği Omega-3 yağı sayesinde kanda bulunan trigliserit oranı düşmektedir. Omega-3 yağı arterlerde meydana gelen plak ve iltihap oluşumunu azaltmaktadır. Ayrıca bu yağ LDL kolesterolünü düşürdüğü gibi HDL kolesterolünü de artırır. 

Bitki Sterolleri ile Stanolleri

Kolesterole karşı yeni bir kalkan gibi görülen bitki sterolleri, yiyeceklerden dolayı bağırsaklarda meydana gelen kolesterol emilimini engellediği birçok kez klinik çalışmalarda kanıtlanmıştır.

kolestrol sağlık besinler Ucuzauc.com Uçak Bileti