Momo Nedir Ailelerin Bilmesi Gerekenler
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Momo Whatsapp üzerinden yayılan, bir dönemde aynı tehlikeleri arz eden Mavi Balina tuzağı gibi çocuk ve gençlerin psikolojisini bozan bir durumdur.

Momo Whatsapp üzerinden yayılan, bir dönemde aynı tehlikeleri arz eden Mavi Balina tuzağı gibi çocuk ve gençlerin psikolojisini bozan bir durumdur. İspanya ve Meksika'dan doğduğu düşünülen Momo görselinin de Japonya'da bir müzede olan kuş kadın heykeline ait olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Bilindiği üzere Mavi Balina daha önce yüzlerce çocuğun ölümüne sebebiyet vermiştir. Şimdi de maalesef ki, bu oyun kervanına Momo tehlikesi de eklenmiştir. Aileleri tedirgin eden bu durumlar hakkında bilinçlenmek her şeyden önce tüm anne ve babaların bir numaralı görevidir. Momo oyunundan korumak için çocuklar sanal alemde iken mutlaka dikkat edilmesi, nelerle uğraştığının izlenmesi gerekliliği vardır. Unutulmaması lazımdır ki; çocuklar gördükleri şeyden çabuk etkilenip kendilerine rol model alabilmektedir.

Momo Nedir?

Momo Latin Amerika üzerinden yayılmaya başlamıştır. Sonrasında Fransa ve Nepal ülkelerinde görülmeler devam edip korku ve şiddet içerikli görüntüsüyle hemen herkesin kullandığı Whatsapp aracılığı ile karşısına çıkabilmektedir. Whatsapp bilindiği üzere bir mesajlaşma aracıdır. Buradan şiddet içerikli fotoğraf ve tehdit içerikli mesajlar gönderilerek etki altına almaya çalışılmaktadır. Kişi eğer Momo ile mesajlaşmaya başlarsa kişisel bilgiler de çalınabilmektedir.

Momo'nun Tehlikeleri

Momo şiddet içerikli bir sanal oyun olup tehlikeleri başında oynayan kişide depresyon ve kaygı atakları ve ardından da intihara teşebbüs halleri yaşanmaktadır. Momo kullanıcıları hem tehdit hem taciz eder. Momo ile mesajlaşma halinde kişisel bilgilerin çalınma olasılıkları vardır. Momo'ya geri dönüş yapan kişilerden zorla para alma olabilmektedir. Şiddete yöneltilme esas olandır ve kişiler intihara yönlendirilir.

Momo'nun Hedefi Nedir?

Momo'nun hedefinde öncelikli olarak çocuklar olduğundan; daha çok çocuğa ulaşmak durumu vardır. Momo tehlikesiyle karşı karşıya kalan çocuklarda depresyon halleri ve kaygı halleri olmaktadır. Momo bir oyun gibi görünse de aslında komutlar ve mesajlarla bilgisayarlardan, akıllı telefonlardan, tabletlerden ortaya çıkabilmektedir.

Momo Tehlikesi ve Çocuklardaki Bozukluklar

Çocuklar için oyun ve videolar günümüzde ne acı ki çok önemli bir yeri kaplamaktadır. Çocuklar artık teknolojiyi çok sevmektedirler. Tabletsiz, bilgisayarsız yapamaz hele gelmişlerdir. Sosyal anlamda bir çöküşe neden olan bu durum çocukta zamanla şiddete eğilimlilik, kötü davranışlar sergileme, öfke kontrol bozuklukları yaşama gibi durumlara yol açmaktadır.Depresyon ve uyku bozuklukları, gece alta kaçırma gibi durumlar yaşanmaya başlar. 

Momo karakteri korku filmlerindeki karakter yüzleri aratmayacak kadar rahatsız edici bir simaya sahiptir. Karşısındaki özellikle bir çocuk olduğu zaman seni her yerde bulurum tehdidiyle kaldığı zaman etkilenmeyecek bir kişi yoktur. Şu sıralar hızlı bir yayılım sağlayan Momo tehlikesine karşı Meksika ve İspanya da yasal güçler duruma el koyma adına; bu tür sosyal medya üzerinden davetlerin asla kabul edilmemesini, görmezden gelinmesine dair uyarılarda bulunmaktadır. Özellikle bilinmeyen numaralarla irtibata geçilmemesi gerektiği bilgisi verilmektedir.

 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları