Nirvana Nasıl Yapılır Ve Nirvanaya Nasıl Ulaşılır?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Son zamanlarda sıkça duyulan bu öğretinin kökeni, Budist Felsefesine dayanır. Kişinin, zorluklar karşısında duyduğu, gelecek endişesinin bertaraf edilmesidir.

Nirvana’ya Nasıl Ulaşılır? Hangi Aşamalardan Geçilir?

Nirvana düşünce sisteminde, olumsuz olaylara yer verilmez. Zihnin olumsuz düşüncelerle,endişeye kapılması yersizdir. Kendi isteği dışında gerçekleşecek olaylar karşısında, kişi acizdir. Hırs, öfke ve gelecek endişesi, kişiyi mutsuz ve tedirgin edecektir. Temelinde, tevekkel bir anlayışa dayanan, felsefi bir Budist öğretisidir. Nirvana, kişinin huzura giden yolda, ruhunu rahat bırakmasıdır. Nirvana’ya ulaşan kişiler, tüm sıkıntılarından arınmış olur.Gelecek kaygısı yaşamak yerine, bulundukları anın huzurunu ve güzelliğini yaşarlar. İslam anlayışındaki, tevekkel bakış açısını da kısmen andırabilir. Nirvana’ya ulaşan kişi, türlü aşamalardan geçer. Bunlardan bazıları şunlardır:

·        Olaylara sakin ve doğru bakış açısı

·        Endişelerden uzak, sakin bir düşünce tarzı

·        Söylenen sözler

·        Gösterilen gayretler

·        Olayları anımsama

·        Anı keyif alarak, huzurla yaşama

Gösterilen çabalar karşılığı, kişilerin ruh huzuruna erişmesi, Nirvana’ya ulaşmak anlamına gelir.

Nirvana, Olumlu Düşüncenin Yarattığı Mucizeye İnanır

Nirvana,olumlu düşüncelerin, kişinin ruh ve beden sağlığı üzerinde, olumlu etkiler yarattığına inanır. Kişinin stres, kaygı gibi ruh halleri ortadan kalkmıştır.Kendi dışında olacak olayların akışını değiştirmesi, olanaksızdır. Boşuna endişe etmek de bu yüzden yersizdir. Gereken çaba gösterilmeli fakat geleceği düşünerek, endişe edilmemelidir. Bu duyguların yoğunluğu, içinde bulunulan andan, zevk almayı da engelleyecektir. Anın içerisindeki güzellikler, kişinin,hırstan ve endişeden arınmış ruh hali ile görülebilir. Olumlu düşünceler,kişinin ruhunu güzelleştirdiği gibi, fiziksel sağlığını da koruyacaktır.

Nirvana Öğretisi, Çalışmanın Ve Erdemin Kazanacağına İnanır

Budist felsefesi olmasına rağmen, İslam Felsefesi ile benzeyen, bazı ortak noktaları da mevcuttur. Her şeye rağmen, azimle çalışmak ve gerisini, olayların akışına bırakmayı savunur. Çalışırken hırsla değil, azimle çalışmak öne çıkar.İnsanlara karşı olumlu düşünceler beslemek, tüm canlılara karşı, erdemli davranmayı benimser. Yapılan kötülüklerin bugün olmasa bile, gelecekte mutlaka,kişinin karşısına çıkacağına inanır. İyilik yapanın, sonunda kazanacağı, korku ve endişeye kapılmanın, yersiz olduğu savunulur. Nirvana, bu sayede, kişiyi huzura ulaştıran bir yaşam felsefesidir.

 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları