Ses Kısıklığına Bitkisel 3 Öneri

Ses kısılması genelde her insanın karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. Ses kısılması genellikle öğretmen, tiyatro oyuncusu, ses sanatçısı, avukat, öğretmen gibi sesini yoğun kullanması gereken mesleklere sahip olan kişilerde karşılaşılan bir hastalıktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Sürekli konuşması gereken meslek gruplarında çalışan kişilerin, sesi kullanmaları ve doğru nefes alma tekniklerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Çünkü ses kısılmasının en önemli sebebi ses tellerinin, gırtlağın bazı etkenler nedeniyle tahriş olmuş olmasıdır. Gırtlakta oluşan enfeksiyon ve iltihap sonucunda da ses kısıklığı yaşanabilir. Soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel rahatsızlıklarda ses kısıklıklarının nedenleri arasında gösterilebilir. Mevsim geçişlerinde,sıcaklık değişimleri, uykusuzluk buna sebep gösterilebilir.

Sesin Önemi

İnsanların canlı ve cansız varlıklar ile olan etkileşiminde, iletişiminde sesin oldukça büyük bir önemi vardır. İnsanlar birbirleri ile olan iletişim sırasında karşılıklı anlaşma kurarken sesten oldukça sık yararlanır. Ayrıca bunun yanında, diğer canlı olan varlıkların da sesinden tanıyabiliriz. Şöyle ki insanların sesleri olmadan da işaret ve hareketler ile anlaşmaları da mümkündür. Ses insan hayatında oldukça büyük bir öneme sahiptir, hayati bir önemi yoktur. Örnek vermek gerekirse, işitme engelli olan insanlar, hiçbir ses duymuyor olmalarına rağmen, hayatlarını sürdürebilir ve insanlar ile de   işaret ve hareket yoluyla anlaşabilmektedir.

Ses Kısıklığına Öneriler

1-     Elma Çayı: Çokça sevilen bir meyve olan elmanın oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Kuvvetli bir antioksidan kaynağı olan elmadan yapılan elma çayları, aminoasit, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Genellikle kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise soğuk tüketilmektedir. İçerisinde bulunan potasyum, minareler, magnezyum ve B,C,D vitaminleri bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmektedir ve vücut direncini artırmaktadır. Gün içerisinde tüketilen 1 bardak elma çayı vücudun günlük ihtiyaç duyduğu enerji karşılamaktadır. Elma çayları ses telleri üzerinde hızlı etki göstermektedir.

2-     Rezene Çayı: Ses kısıklığına iyi gelen bitkiler arasında vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan rezene çayı içerisinde bulunan B,ve C vitaminleri sayesinde enfeksiyon karşısında direnç göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ses tellerinde oluşan iltihap ve enfeksiyonlara karşısında rezene çayı onarıcı ve yapıcı bir etkiye sahiptir. Kemik yapılarının güçlenmesine katkı sağlayan içerisinde bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum, gibi mineraller sayesinde kas iskelet sisteminin güçlenerek rahatlatıcı bir etki vermesi sağlanmış olur.

3-     Zencefil Çayı: Sesteki kısılma oranı büyük bir boyutta ve vücuttaki direnci düşürmüşe, Böyle bir durumda zencefil çayı tercih edilebilir. Soğuk algınlığına, solunum yolu enfeksiyonlarına, oldukça iyi gelmektedir. Oldukça güçlü antioksidan kaynağıdır. Bakteri ve iltihaplara karşı vücut direncini arttırır. Zencefil çayı tüketimi ile hızlı bir şekilde seste yumuşama hissedilir. Ayrıca hava yolu ile bulaşan enfeksiyonlara karşıda oldukça yüksek bir koruma sahiptir. Bu sebeple çalışılan ofiste, mutfaklarda zencefil çayı mutlaka bulundurulmalıdır.

4-     Papatya Çayı: Papatya çayının sese iyi gelen bitkiler arasında ayrıca özel bir yeri vardır. Vücut direncini artırarak ses telleri üzerinde güçlü ve hızlı bir etkiye sahiptir. Stresin üzerinden atılmasına ve vücuda sakinlik sağlamaktadır.

 

ses kısıklığı ses ses neden kısılır Ucuzauc.com Uçak Bileti