Sinema Beyazperde Değil Betonarme

Semt sinemalarımızdan biri daha tarihe karışıyor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

“Çağımızda geçmiş yüzyılların bilmediği, kısa ömürlü bir yaratık yaşıyor. Sinemadan çıkmış insan. Gördüğü film ona bir şeyler yapmış. Salt çıkarını düşünen kişi değil. İnsanlarla barışık. Onun büyük işler yapacağı umulur. Ama beş-on dakikada ölüyor. Sokak sinemadan çıkmayanlarla dolu; asık yüzleri, kayıtsızlıkları, sinsi yürüyüşleriyle onu aralarına alıyorlar, eritiyorlar.” diyordu Yusuf Atılgan 1959’da yayımlanan Aylak Adam romanında. Seksenlerde doğanlar ve belki doksanlardaki şanslı gruplar dışında gelecek senelerde kimse hatırlamayacak kapısı sokağa açılan semt sinemalarını.  Ve bugünlerde bu unutulan sinemalara bir yenisi daha ekleniyor: Suadiye Movieplex.

Suadiye Movieplex Özen Film işletmesine bağlı olarak 2015 yılının ilk aylarına kadar Plaj Yolu No:10, Suadiye adresinde hizmet veren bir semt sinemasıydı. On dokuz yıl boyunca yedi salonuyla Suadiye’den ve çevre semtlerden gelen Kadıköylülere semt sineması ruhunu 21.y.y.’da da yaşatmaya çalışan Suadiye Movieplex, yaklaşık üç senedir kepenklerini kapatmıştı. Kısa bir süre önce de bir inşaat firması bu butik sinemadan kalan neredeyse harabeleşmiş binayı yıkıp yerine dikeceği evin temellerini atmaya başladı.

Hayatının belli bir kısmında bu ya da başka bir semt sinemasında film izlemenin tadını almış insanlar muhakkak ki bu yıkımın hüznünü içinde yaşıyorlardır. Benim çocukluğumu, bir başkasının gençlik yıllarını kapsayan bu sinema ve Özen Film,  Türkiye seyircisine birçok filmi sunmuştur. Önemli yerli filmlerden başlarsak Komser Şekspir, Gönderilmemiş Mektuplar, Uzak, Kader, Masumiyet,  Beş Vakit, Musallat, Takva, Dondurmam Gaymak, Babam ve Oğlum, 120 gibi filmler ancak bir çırpıda sayabildiklerimizden. Star Wars, Yüzüklerin Efendisi, Independence Day, Titanic, Braveheart Passion of the Christ , Pianist ise dünya çapında ses getiren yabancı filmlerdendi. Bu filmlerini salonlarında gösteren Özen Film’in Suadiye Movieplex’i ve diğer sinema salonlarını yaşatamayacak durumu gelmesi tüm sinema üzüntü verici.

Suadiye Movieplex, 2010 yılında dönemin önemli sinema yazarları, festival koordinatörleri ve gazetecileri tarafından Türkiye’nin en iyi 10 sineması listesinde onuncu olmuştu. Ayrıca bu listede İstanbul’daki üç semt sinemasından biriydi. Diğer ikisi Atlas ve Beyoğlu Sinemalarıydı. Ayrıca bu sinema salonu 2003 yılında,  11-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 1. Uluslararası İstanbul Çocuk Filmleri Festivali’nin ev sahiplerinden biriydi. Bu festivalde Addo: The African King, Marco Polo Return to Xanadu, Hollywood Kaçakları, Mon Petit Diable gibi filmlerin de arasında bulunduğu toplam on beş film gösterilmişti. Muhtemelen bu yıllarda çocukluğunu yaşamış olan gelecek yıllarda en son şanlı nesil olarak anılacaktır. AVM’lerden önce semt sinemalarını tanıyan çocuklar…

AVM’lere giren sinema salonları, semt sinemalarının ortadan kaldırdığı gibi Yusuf Atılgan’ın öne sürdüğü sinemadan çıkmış insanı da yok etti. Artık bu kısa ömürlü yaratık, Kadıköy ve Beyoğlu’nda kalan ve nostaljik değerlerinden ötürü sinemaseverlerin direnmeleriyle ayakta kalan birkaç sinema salonu dışında yaşayamıyor. Kapısı sokağa açılmak yerine seyirciyi bir başka gösteri dünyasına taşıyan AVM sinemaları, teknolojileriyle her ne kadar göz doldursa da film izleme alışkanlıklarımızı olduğu gibi değiştirdi. Artık reklamlar bile sinema bileti kampanyaları yapan AVM restoranlarıyla dolu. O restoranlara da giyim mağazalarından kazandığımız kampanyalarla gidiyoruz. Yalnızca sinemaya gitmek için evinden çıkan insanlara nadiren rastlar olduk. Belki biz bile onlardan biri değilizdir, kim bilir? 

Ucuzauc.com Uçak Bileti