Süt Uyku Yapar Mı?

Çocuk yaşlardan itibaren sütün uyku getirici olduğu bilinir. Yatmadan evvel özellikle içilen ılık sütün uyumayı kolaylaştıracağı düşünülür. Süt içindeki maddeler nedeniyle uykuya hazırlık evresinde oldukça yardımcıdır. Ancak sütün tam manasıyla uyku getirdiği söylenemez. Pek çok farklı kaynak içilen ılık bir sütün uyku getireceğini söyler ancak bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Süt İle Uykunun Bağlantısı

Sütte alfa albümin isimli bir protein vardır. Bu proteinin içinde de pek çok farklı bileşen bulunur. Bu bileşenlerin mutluluk verici ve uyku düzenini koruyucu etkileri vardır. Bu etkilerden dolayı pek çok araştırma yapılmış ve sütle uyku arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde uymaya yardımcı olunabilmesi için oldukça yüksek miktarlar gerektiği ortaya konmuştur. 

Bununla beraber sütte var olan bazı bileşenler stres azaltıcı ve metabolizma düzenleyicidir. Yani sütteki bu bileşenler kişiyi uyku evvelinde rahatlatır ve gevşetir. Bu durumda uyumaya yardımcı olur. Tüm bunların yanında magnezyum yönünden oldukça yoğun olan sütlerin uyumaya daha fazla yardımcı olduğu düşünülür.

Uyumadan Önce Süt İçilmesi Her Açıdan Faydalıdır

Sütün direkt olarak uyku yaptığı tam anlamıyla söylenemese de uyumaya yardımcı olacak pek çok şeyi desteklediği aşikardır. Süt biyolojik saatin düzenlenmesinde etkilidir. Stres azaltır ve uyumaya yardımcı olur. Bu nedenle hem sağlık açısından hem de uykuya hazırlık açısından ılık bir süt içmek her bakımdan fayda sağlar. 

Net olarak süt içince çok uykunun geldiği gibi bir bilgi söylenemez. Ancak iyi bir uyku ve hazırlık evresi için vücudun ihtiyaç duyduğu bileşenler sütte mevcuttur. Bu sebeple ılık bir süt hem kişinin rahatlamasına hem de uykuya daha iyi hazırlanabilmesine yardımcı olur. Ancak kesinlikle süt uyku yapar cümlesinin bilimsel bir temeli yoktur. 

Bu durum daha çok psikolojiktir. Sütle beraber karbonhidrat tüketimi daha etkili olan bir yöntemdir. Mısır gevrekleri ya da tahıllar bu konuda ideal gıdalardır. Proteinin ve karbonhidratın birlikte kullanılması uykuyla ilgili bariyerlerin aşılmasında daha etkilidir. Sütle beraber karbonhidrat içerikli besinler alınırsa uykuya geçiş çok daha hızlı olur ve kişi uykusunu rahatça almış bir şekilde kalkar.

süt süt uyku yapar mı Ucuzauc.com Uçak Bileti