Tarihin Sır Kapısını Aralayan ''Göbeklitepe''

Türkiye'de Yükselen Turizm Potansiyeli olan Göbeklitepe tarih sır kapılarını araladı.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Türkiye'nin yükselen turizm potesiyeli GÖBEKLİTEPEGöbeklitepe turizmin büyük sır kapısılarını araladı ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Göbeklitepe'ye olan ilgi artarak devam ediyor. Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesi Örencik sınırlarında bulunan Göbeklitepe bilinen ilk ve en eski tapınak olarak kabul edilektedir.2019 yılının turizmde "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesiyle birlikte yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bölge, yıl içerisinde düzenlenecek etkinliklerle adının dünyaya duyurmaya devam ediyor.  Göbeklitepe'nin ortaya çıkmasıyla bu bölgenin turistik yatırım ve konaklama ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.Bölgeye başlayan yoğun turistik faaliyetler buranın turizm potansiyelini arttırmıştır.Göbeklitepe'nin ortaya çıkması tarihte bir ivme yarattı.

Göbeklitepe'nin Çevrimiçi talepleri'de artmaktadır.Yapılan bir araştırmaya göre;Dizi çekimlerinden çeşitli sergilere, fuarlardan konserlere gibi çeşitli içeriklerde bahsi geçen Göbeklitepe en fazla yansımayı "ziyaretçi akını" içerikli haberlerde aldı.Göbeklitepe 1 Ocak - 31 Mart tarihleri arasında toplam 13.453 haberde yer aldığı tespit edildi. Aylara göre incelendiğinde Ocak ayında 3.290, Şubat ayında 2.941 habere konu olan Göbeklitepe, Mart ayında ise 7.222 habere konu oldu. 10.171 sitede yayınlanan haberler 142.994 saat 33 dakika ana sayfalarında yer alırken, 212 sitede ise 2.445 saat 59 dakika manşette kaldı. Göbeklitepe’nin yer aldığı 13.453 haberin okunma sayısı ise 417.034.630 olarak hesaplandı.

göbeklitepe tapınak ilk türkiye urfa şanlıurfa turizm unesco buketefe eski anadolu anadolumedeniyetleri haber tarih kÇanak Çömleksiz neolitik çağ çağ Ucuzauc.com Uçak Bileti