Tarihte Yer Alan En Büyük 10 Uçak Kazası
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Uzmanlar, en güvenli yolculuğun hava yolculuğu olduğunu savunur. Ulaşım araçları içinde en sağlıklı, en hızlı ve en güvenli yolculuğun hava yolculuğu olduğu görüşündedirler.

Uçak yolculuğu ne kadar hızlı ulaşım sağlasa da maalesef bir kaza veya düşme sonucu hayatta kalma riskinin hemen hemen hiç olmadığı tek ulaşım türüdür. Yani uçak ile yapılan bir yolculukta kaza geçirilirse hayatta kalma şansını %1’dir. Denize düşmesi durumunda bu ihtimali de ortadan kaldırmaktadır.

Aşağıda tarih boyunca karşılaşılmış en büyük uçak kazaları hakkında bilgi verilmiştir.

1. İspanya, 27 Mart 1977, Tenerife Faciası

İki uçağın karıştığı bu kazada Pan Am Boeing ve KLM Boeing 747 tipi uçakların pistte kalkış ve iniş esnasında çarpışması ile meydana gelmiş ve 583 kişi ölmüştür.

2. Japonya, 12 Ağustos 1985 – Japon Hava Yolları Uçuşu

Japonya da meydana gelen bu olayda Boeing 747SR kodlu Japon Havayollarına ait uçak kalkıştan hemen 12 dakika sonra kuyruğunun kopması ile pilotların büyük çabasına rağmen havada kalmayı başaramamış ve kalkıştan toplamda 32 dakika sonra Ueno yakınlarındaki Takamagahara dağına düşmüştür. Tek uçağın karıştığı en büyük uçak kazası olan bu olayda toplam 520 kişi ölmüş ve 4 kişi şans eseri sağ kalmıştır.

3. Hindistan, 12 Kasım 1996

Kazakistan ve Suudi Arabistan hava yollarına  ait iki uçağın havada çarpışması sonucu kurtulan olmamış ve 349 kişi hayatını kaybetmiştir.

4. Paris, Fransa – 3 Mart 1974 – THY uçuşu

Türk Hava Yollarına ait uçak kalkıştan hemen sonra süre kargo kapılarından birisinin açılması ile Paris sınırlarının dışında bir bölgede düşmüştür. 346 kişi hayatını kaybetmiştir.

5. İrlanda, 23 Haziran 1985

İrlanda hava sahasında uçuş halindeyken teröristler tarafından uçağa yerleştirilen bombanın infilak etmesi ile uçak parçalanmış ve Atlas Okyanusuna düşmüştür. Bu kazada 329 kişi hayatını kaybetmiştir.

6. Riyad, 19 Ağustos 1980 Suudi Arabistan Uçuşu

Uçak Riyad Havaalanından ayrıldıktan kısa bir süre sonra uçağın kargo kısmında bir yangın meydana gelmiş ve uçak geri dönerek piste acil iniş yapmayı başarmıştır. Ancak uçak personeli ve yangın itfaiye ekibinin geç müdahale etmesi nedeni ile 301 kişinin tamamı yanarak can vermiştir.

7. Basra Körfezi, 3 Temmuz 1988

Airbus türü uçağın Basra Körfezi üzerinde ABD tarafından savaş uçağı zannedilip havada iki füze ile vurulduğu olaydır. 290 kişi hayatını kaybetmiş ve geçen zamana rağmen bir çok cesede ulaşılamamıştır.

8. İran, İlyushin Uçak Kazası

İran hava kuvvetlerine ait uçak kötü hava koşullarında pilotunda hatasına bağlı olarak dağa çarpmış ve 275 kişi ölmüştür.

9. ABD, 25 Mayıs 1979

Chicago havaalanından ayrılan uçak, kalkış esnasında motorunun kopması ile bir anda yere çakılmıştır. 273 kişi hayatını kaybetmiştir.

10. İskoçya, 21 Aralık 1988, Lockerbie Faciası

Boeing 747 tipi uçağın New York’a giderken İskoçya yakınlarında düşmesi ile 275 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu olaydan Libya sorumlu tutulmaktadır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları