Ekstra İznin Yolu Sigarayı Bırakmaktan Geçiyor
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Japon firması çalışanlarının yönlendirmeleri üzerine birçok kişiyi kıskandıracak bir uygulamaya imza attı. Sigara içen ve sigara içmeyen çalışanlarına yönelik ayrı izin hakkı tanıyan bu firma bazı kişilerin tepki göstermesine neden olurken birçok kişi tarafından takdir topladı. Özellikle son zamanlarda sigara kullanımında yaşanan artış ve bu nedenle yaşanan ölümler göz önüne alındığı zaman oldukça olumlu bir yaptırımı olan bu uygulama sigaraya olan bağımlılığı kırma yolunda adım adım ilerliyor.

Japonya’da bulunan şirkette konunun gündeme gelmesini sigara içmeyen çalışanların yazdığı şikayet mektupları sağladı. Sigara içen çalışanların mola sürelerinin uzadığını ve mola miktarlarının arttığını ifade eden çalışanlar bu durum sonucunda sigara içmeyen çalışanların daha fazla çalıştığını söyledi. Sigara içmeyen çalışanların gün içerisinde çıktıkları molaların azlığını ifade eden çalışanlar firmadan bu haksızlığa bir çözüm bulmalarını rica etti.

Japon Firması Çareyi Ekstra 6 Gün İzin Sunmakta Buldu

Japon Firması Çareyi Ekstra 6 Gün İzin Sunmakta Buldu

Sigara içmeyen çalışanlar tarafından dile getirilen ve Japon firmaya sunulan bu durum sonrasında firma istekler doğrultusunda her iki tarafı da üzmeyecek bir çözüm buldu. Sigara içenleri asla kısıtlama yoluna gitmeyen firma sigara içmeyen çalışanlarına kullanmadıkları bu mola sürelerini yıllık izinlerinde ekstra 6 gün olarak verdi. Durumun sonucunda oldukça memnun olan çalışanlar sigara içen çalışanların mola sürelerine dikkat çekerek verilen ekstra izinlerin haklarını olduğu konusunda hem fikir. 

Tokyo’da bulunan bir plazanın 29.katında konumlanan Japon firmasında sigara molalarına çıkmak en az 15 dakika sürüyor. Sigara içen çalışanların ofisten çıkıp en alt kata inmesi, sigara içmesi ve dönmesi bir hayli zaman kaybı yaşanmasına neden oluyor. Bu nedenle bu molalar sigara içmeyen çalışanların bir süreden sonra canını sıkmaya ve haksızlığa uğradıklarını düşünmelerine neden olmuş. Sigara kullanımında sigara tüketiminin sıklığı konusuna da dikkat çeken çalışanlar aslında bu yaptıkları ile sigara içen arkadaşlarına da iyilikte bulunmuş oldu.

Sigarayı Bırakmaya Teşvik Olabilir

Sigarayı Bırakmaya Teşvik Olabilir

Artan sigara kullanımı ile artık birçok firmada birçok çalışan günün belli saatlerinde ya da istedikleri vakitlerde sigara molasına çıkıyor. Durum böyle olunca da firmalar çalışanlarının sağlıkları konusunda endişe etmeye başlıyor. Her çalışanından ayrı bir verim almayı amaçlayan firmalar sigara bırakma konusunda teşvik edici durumlar meydana getirebilir. Aynı Japon firmasında bulunan uygulamaların benzeri diğer firmalar tarafından da uygulandığında ülkelerde bulunan sigara içme oranlarında azalma gözlemlemek mümkün. Sigaranın bırakılması durumunda vaat edilen ekstra izin birçok kişiye daha cazip gelebilir ve bu sayede firmalar çalışanlarının hayatlarına olumlu bir etki sağlayabilir.

İş görüşmelerinde sıkça sorulan ve her adayın gerilmesine neden olan sigara kullanımı sorusu genellikle birçok ülkede ayrımcılığa neden olmaması için sorulmuyor. Fakat sorulan yerlerde ise aday için olumsuz sonuçlara neden oluyor. Bu gibi durumların önüne geçilmesi sağlayan bu uygulama sayesinde iş alımlarında ve yerlerinde yapılan ayrımcılığın önüne geçilmesi de mümkün. Kararın tamamen çalışanlara bırakıldığı bu uygulama da sigara içenler herhangi ir baskı olmadan kendi istekleri doğrultusunda bu konuda kararlarını veriyor. Uygulamanın içerisinde ödül sisteminin olması çalışanların işlerinde daha motive olmasını ve sigara içen çalışanların ise sigarayı bırakmasını sağlıyor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları