Yüzyılı Aşan Süreden Sonra Yeniden Süper Mavi Kanlı Ay
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Dün akşam saatlerinde yaşanan ve görenleri kendine hayran bırakan süper mavi kanlı ay tutulması Türkiye’de ve Dünyada muhteşem manzaralara tanık olmamızı sağladı. Oldukça ender rastlanan ve bundan tam 152 yıl önce gerçekleşen bu olayın tekrar gerçekleşecek olması birçok kişi heyecanlandırdı. Saatler akşam olmaya başladığında gözler gökyüzüne çevrildi.

Her zamankinden daha parlak olan ay hafif kırmızılığı içinde barındıran mavi görüntüler sundu. Ay’ın Dünyanın gölgesinde kalmasından dolayı kanlı ay ismini aldığı ve bir ay içerisinde ikinci dolunayın meydana gelmesinden dolayı bu isme mavi ay eklendiğini biliniyor. Tanımı oldukça karmaşık olan süper mavi kanlı ay doğa olaylarının muhteşemleri hakkında bir kez daha herkesi bir araya topladı. 

Her yerden aynı görüntüsü sunmayan ay tutulmasında aynı zamanda istediği manzaraya ulaşamayan birçok kişiyi de hayal kırıklığına uğrattı. Bulunulan konumun süper mavi kanlı ayı görmede büyük etkisi olması bu hayal kırıklığına neden oldu. Ay tutulmasının kendini en iyi gösterdiği yer ABD’nin Batı yakası ve Asya ülkeleri oldu. Ve bu notalardan süper mavi kanlı ayı izleyenler tutulmasının her evresine daha net bir şekilde tanık olabildi. Türkiye’de saat 18.34’ten itibaren gözlemlenmeye başlayan süper mavi kanlı ay kısmen de olsa izlenebildi. ABD ve Asya’ya oranla Türkiye’de daha az gözlemlenebilen süper mavi kanlı ay bu kısıtlılığa rağmen eşsiz manzaralar sundu. 

NASA Tutulmayı ABD’den Canlı Yayınladı

NASA Tutulmayı ABD’den Canlı Yayınladı

Herkesin tutulmayı gidip yerinde görme şansının olmaması sorunu NASA’nın yaptığı yayın ile ortadan kalktı. ABD’den canlı yayın yapan NASA süper mavi kanlı ay tutulmasının evrelerini an ve an takipçileri ile paylaştı. Bu durum birçok kişinin NASA’nın açtığı canlı yayında soluğu almasını sağladı.

Ay’ın Dünya’ya en çok yaklaştığı bu an da Ay ile Dünya arasında bulunan mesafe 360 bin 198 kilometreye kadar indi. Oldukça azalan mesafe sayesinde ortaya çıkan durum ise Süper Ay olarak adlandırılıyor. Tutulmada ismi geçen Süper Ay azalan mesafenin anlamı bir nevi. Dünya’ya bu kadar çok yaklaşınca ortaya birbirinden güzel görüntüler çıkmaya başladı. Bu anları ölümsüzleştirmek isteyenler fotoğraf makinelerine sarılarak ay tutulmasını fotoğrafladı.

Türkiye de Süper Mavi Kanlı Ayı Yalnız Bırakmadı

Türkiye de Süper Mavi Kanlı Ayı Yalnız Bırakmadı

Yaşanan önemli olayların başında gelen süper mavi kanlı ay daha başlamadan önce sayısız kişi tarafından heyecanla bekleniyordu. Gökbilimcileri ayrı bir heyecan ve telaşa sokan süper mavi kanlı ay 152 yıl sonra yeniden yüzünü gösterdi. Aynı anda üç olayın yaşanmasının oldukça düşük bir ihtimal olduğu göz önüne alınırsa bu yaşanan olayın değeri daha kolay anlaşılabilir. Bunun farkında olanlar her zaman yaşanmaması mümkün olmayan süper mavi kanlı ayı yalnız bırakmadı. Bugünün sonunda ise internet aramalarında sıkça aratılan isimlerin başında süper mavi kanlı ayı gelmeye başladı. Birçok kişi yaşanan olay ve görseller hakkında bilgi almak için soluğu bu arama ve haberlerde aldı.

Türkiye’den kısmen belli olan süper mavi kanlı ayı buna rağmen muhteşem manzaraların ortaya çıkmasını sağladı. Ülkenin dört bir yanından gelen çeşitli fotoğraf sayesinde her şehirde farklı bir şekilde çıkan görüntüleri görmek mümkün oldu.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları