15 Unutulmaz Salgın Filmi
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Birçok konularda olduğu gibi salgın hastalıklar da sinema ve tiyatronun en önemli konuları arasında yer alıyor. Bu kapsamda 15 unutulmaz salgın filmi hakkında gerçekleştirdiğimiz araştırmalar sonucunda en gözde 15 adet salgın filmine ulaştık. Farklı ayrıntıların yer aldığı ancak hepsinin salgın hastalıklar konu edindiği 15 salgın filmi geçmişten bugüne dek en çok izlenen salgın filmi olarak biliniyor.

1-Yedinci Mühür (1957)

1957 tarihinde sinemada yerini alan Yedinci Mühür İsveçli yönetmen olan Ingmar Bergman tarafından sunulmuştur. Ünlü yönetmenin kendi kaleminden derlediği filmin ana konusu ise Ortaçağ döneminde veba salgını süresince bir seyahat halinde geçen olayları konu almıştır.

2-Cassandra Geçidi (1976)

En gözde 15 unutulmaz salgın filmlerinden biri olan ve yapımı 1976 tarihinde gerçekleştirilen Cassandra Geçici gerçekleştirdikleri eylem sırasında ölümcül bir virüsle enfekte olan 3 teröristten biri hayatta kalmayı başarır. Geriye kalan 2 teröristse hava yolu üzerinden seyahat etme kararı alır. Ancak olaylar zinciri bu eylemden sonra başlar. Uçak bulaşıcı hastalık sebebiyle güzergâhını değiştirmek zorunda kalır.

3-Tehdit (1995)

Yapımı 1995 yılında gerçekleştirilen Tehdit Metoba adındaki ölümcül bir virüsün Zaire bölgesinden Amerika Birleşik Devletleri’ne gelişini konu edinmiştir. Ürkütücü sahnelerin yer aldığı film bugün en çok izlenen salgın film katalogunda yer alıyor.

4-Körlük (2008)

2008 yılında sinemaya aktarılan Körlük filmi salgın bir hastalık gibi bireyler arasında hızlı bir şekilde yayılıyor. İlginç sahnelerin yer aldığı salgın filminde salgın probleminde karantina tedbirleri almayan devlet insanları kendi hallerine bırakmayı tercih ediyor. Filmin temel karakteri ise doktor ve gözleri gören eşidir. Doktor ve eşi her ne kadar medeni bir sistem kurmaya gayret etseler de içeriden kaba kuvvete maruz kalabiliyorlar. Filmde gerçek anlamda insanların gözleri gördüğü halde dahi gerçekleri göremediği anlatılıyor.

5-Salgın (2011)

2011 yapımı olan Salgın adındaki bu film aldığı pozitif eleştirilere rağmen gişelerden beklediği başarıyı elde edememiştir. Ancak bugünlerde korona virüsün dünya genelinde adından sıkça söz ettirmesiyle birlikte Salgın filmi de özellikle sosyal paylaşım siteleri üzerinden isminden sıkça söz ettirmeye başladı. Filmde olası bir grip salgınında gerçekçi yaklaşımlara dikkat çekiliyor.

6-Flu (2013)

2013 yılında sinemada gösterime giren Flu adındaki salgın hastalık konulu film Güney Kore yapımı bir filmdir. Filmde kurbanlarını sadece 36 saat içerisinde yok eden ve doğrudan hava yolu üzerinden bulaşan H5N1 adındaki ölümcül bir virüsün hikâyesi sunuluyor. İnsanlar bu virüs karşısında çaresiz bir şekilde kalıyor. Salgın hastalık hızlı bir şekilde 500 bin nüfuslu kentte yayılıyor. İnsanların dış dünyayla neredeyse tüm iletişimlerinin kesilmesine neden olabiliyor.

7-12 Maymun (1995)

1995 tarihinde gişelerde yer almaya başlayan 12 Maymun adındaki salgın filmi 28 dakikalık izlenme süresi sunuyor. Filmde nükleer savaş sonrasında yeraltında yaşamlarını sürdürmek zorunda kalan insanları konu ediniyor. Film çoğunlukla siyah ve beyaz renk tonundan meydana gelen görsellerden oluşuyor. İlginç bir salgın hastalık konusu ele aldığı görülüyor.

8-28 Gün Sonra (2002)

28 gün sonra adındaki bir salgın filmi ise 2002 yılında sinemada yerini almıştır. Bilimsel deneylerde kullanılan şempanzeleri serbest bırakan hayvan severler bu sırada salgın hastalığa maruz kalıyor ve dezenfekte olmak durumunda kalıyorlar. Virüs şiddetli ve ölümcül tarzda olduğundan 28 gün sonrasında Londra kentinde insanlar yok denecek kadar azalmasına neden olabiliyor.

9-Son Umut (2016)

2016 yılında sinemaya giren Son Umud filminde salgın hastalıklardan kaçan sığınmacılar en güvenli ülke olarak gördüğü İngiltere’ye sığınmaya çalışır. Olaylar zinciri ise bu eylemden sonra başlar.

10-Maymunlar Cehennemi Başlangıç (2012)

Filmde laboratuarda üretilen ölümcül bir virüs insanların hayatını tehlikeye atıyor. Olaylar bu eylemden sonrasında başlıyor.

11-Dünya Savaşı Z (2013)

2013 yılında gişelerde yer alan Dünya Savaş Z adındaki bu filmde tek ısırıkla bulaşan ve bireyin saniyeler içerisinde kudurmasına neden olan ölümcül bir virüs konu ediniyor.

12-Zombi Salgınları (1968)

Zombi Salgınları adındaki salgın filmi ise 1968 tarihinde sinemaya giriş yapmıştır. Filmde insanların salgın hastalıklara sahip olan zombilerle verdiği mücadele konu edinmiştir.

13-Ölüm Çığlığı (2007)

2007 yapımlı olan Ölüm Çığlığı Barselona itfaiyesinin gece mesailerini konu edilen bir televizyon haber muhabiri imdat çığlığı üzerinde tuhaf bir apartmanı ziyaret eder. Ancak apartman sakinlerinin tuhaf ve saldırgan eylemlerini gözlemler.

14-Shaun Of The Dead (2004)

2004 yılında sinemaya adım atan bu salgın filminde Shaun ve Ed adındaki iki arkadaş salgın hastalığa sahip olan zombilerle mücadele ediyor. Olaylar bu aşamadan itibaren başlıyor.

15-I Am Legend (2007)

2007 yapımlı olan I Am Legent adındaki bu salgın filminde ise kanseri ortadan kaldırmak için laboratuar üzerinden üretilen bir virüs tam tersi etki göstererek insanları öldürüyor. Olaylar zinciri bu eylemden sonrasında başlıyor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları