ABD Hakkında Bilmediğiniz İlginç Bilgiler
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Ülkeler, pek çok özelliklere sahiptir. Sahip olduğu özellikler, kendine has olduğundan, diğerlerinden ayrılır. Bu sayede kendine özgü dil, bayrak ve kültür gibi değerlere sahiptirler. İngilizce kısaltması USA olan ve Amerika Birleşik Devletleri olarak tanınan devlet, kendini diğer devletlerden ayıran pek çok karakteristik özelliğe sahiptir.

Günümüzde başta ekonomik imkanları, askeri gücü, bilimsel kabiliyetleri ve daha pek çok özelliği ile süper güç olarak adlandırılmaktadır. Kuruluşu itibariyle oldukça genç bir ülke olmasına karşılık, sahip olduğu imkanları kullanarak, dünyayı domine edebilmektedir.

Amerika’nın Bilinmeyenleri

Amerika askeri gücü ile tanınmakta ve bunu uluslararası hukuka aykırı olarak kullanmaktadır. Dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarına sahip olmakla birlikte en fazla savaş uçağına sahip olan ordu, Amerikan ordusudur. Dünyada sırlamada en çok savaş uçağına sahip olan Amerikan Hava Kuvvetleri iken, hemen ardından da sayısal büyüklük olarak Amerikan Deniz Kuvvetleri gelmektedir. 

Amerika, 50 eyaletten oluşan federal bir cumhuriyettir. Bu 50 eyalet, Amerikan bayrağında 50 yıldız olarak sembolize edilmektedir. Ayrıca her eyaletin kendi yasaları ve bayrakları vardır. Amerika’ya yakın, bağımsız bir ülke olan Porto Riko, Amerika’nın 51. Eyaleti olmak istemektedir.

Diğer Özellikleri

Amerika, dünya üzerinde en çok pizza tüketilen ülkedir. Bu ülkenin yüzü ve adeta sembolü olan meşhur özgürlük anıtı heykeli, Fransa tarafından ABD’ye hediye edilmiştir. Önceleri Büyük Britanya kolonileri halindeyken, George Washington önderliğinde bağımsızlığını kazanmıştır. Abraham Lincoln ’ün köleliği kaldırmak istemesi ve özellikle güney eyaletlerinde pamuk tarlalarında kölelerin yoğun olarak çalıştırılması nedeniyle çıkan büyük tartışma, Amerikan İç Savaşı’nı doğurmuş, Kuzey’in kesin zaferi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin günümüzdeki şeklini almasıyla sonuçlanmıştır. 

Alaska, Amerika’nın kuzeyinde yer alan bir eyalet olup, Rusya’dan para ile satın alınmıştır. Ayrıca en uzun kıyı şeridine sahip olan ülkedir. Büyük çoğunluğu Avrupalı göçmenlerden oluşan vatandaşları içerisinde en büyük etnik topluluğu, Almanlar oluşturmaktadır. Bu nedenle kuruluş yıllarında ülkenin resmi dilinin İngilizce veya Almanca olması konusunda büyük tartışmalar yaşanmış ve bir oy farkla İngilizce seçilmiştir. Günümüzde ise resmi bir dili olmadığı sayılmakta ancak yaygın olarak İngilizce ve hemen ardından İspanyolca konuşulmaktadır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları