Birçok kişinin yatırım amaçlı kullandığı ve her gün yeni değerleriyle karşımıza çıkan altın yalnızca Türkiye’de değil, dünya çapında değişen değerlere sahip.

En güvenilir yatırımlar arasında yer alan altın, takı ve hediye olarak da kullanılmasıyla geniş bir kitleye hitap ediyor. İnsanlık tarihi boyunca var olan ve değerlenmeye devam eden altın farklı şekillerde işleniyor. Takı ve hediyelik eşyalarda sıkça kullanılan işlemeler, yatırım amacıyla kullanılan gram altın ve külçe altınlara geldiği zaman en aza indiriliyor. Krizlerden diğer yatırım araçlarına oranla daha az etkilenen altın her geçen gün kazandırmaya devam ediyor.

• Altın Fiyatları Bugün Ne Kadar?

•	Altın Fiyatları Bugün Ne Kadar?

Altın fiyatları türlerine göre değişiklik gösteriyor. ( 14.04.2022) Gram altın 928,64 lira ile alınırken 929,02 liradan satılıyor. Çeyrek altında ise durum değişerek alım 1504,00 lira ile gerçekleşebilirken satım 1525,00 lirayı buluyor. Cumhuriyet altınında oranlar alımda 6006,00 lira olurken satımda 6079,00 lira oluyor. Konu çeyrek altına geldiği zaman ise durum biraz değişiyor. Çeyrek altının ağırlığı 1.75 grama denk geliyor ve bu altın 22 ayar değerinde. Cumhuriyet altınının dörtte biri olarak adlandırılan çeyrek altında fiyat hesaplamasını işçilik ve kar payı da etkiliyor. Çeyrek altın kalın altın ve ziynet olarak iki çeşit olarak karşınıza çıkıyor.

• Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Altın fiyatları yalnızca yerel alanların gidişatına göre fiyatlandırılmaz. Dünya çapında bir çerçeveye sahip olan altının fiyat değerlendirmesinde diğer ülkelerin piyasaları da etkili oluyor. Altın fiyatlarının sürekli değişim halinde olması tüm dünyada karşımıza çıkan bir durum olarak beliriyor. ABD bu piyasaya yön veren önemli noktaların başında geliyor ve burada yaşanan ekonomik olaylar, kurum içerisinde takip edilen politikalar altın fiyatlarında yaşanan iniş ve çıkışları direkt olarak etkiliyor. Oldukça akıllı bir yatırım seçeneği olan altın piyasanın hareketlerinden de etkileniyor ancak diğer yatırım araçlarına oranlara daha az hasar alıyor. Yatırım aracı olması dışında takı olarak sıkça tercih edilen altına bahar ve yaz aylarında artan ilgiyle fiyatlarda da dalgalanmalar yaşanabiliyor. Uluslararası piyasalarda altının dolarla ifade edilmesinden dolayı dolarda yaşanan düşüş ve artışlar da altın fiyatlarına etki eden diğer noktalar arasında yer alıyor. 

• Altın Piyasası

Altın piyasasında önemli bir akış dün itibari ile izlenmedi.  Altın fiyatlarında oynama olasılıkları için gözler Temsilciler Meclisi’nde onaylanan geçici bütçe tasarısına çevrildi. ABD senatosunun onayını bekleyen bu tasarı sonrasında sonuçların piyasaya yansıması bekleniyor. 

• Çeyrek Altın Ne Kadar?

Türkiye’de yatırım amacıyla çeyrek altın sıklıkla tercih ediliyor. Hediye ve yatırımda tercih edilen çeyrek altının değeri 22 ayar ve kulpsuz hali 18 mm çapında olan bu altının ağırlığı da 1.75 gram. Piyasada en kolay ulaşılan altın türünün başında gelen çeyrek altın özellikle düğün dönemlerinde daha fazla tercih ediliyor. Uygun fiyatlarda olması ve satım sırasında fazla fiyat farkının yaşanmaması çeyrek altının tercih nedenleri arasında yer alıyor. 

En Ucuz Altın Nereden Alınır?

Yastık altı yatırımların kahramanı altından kar elde etmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.  Orta ve uzun caddeli yatırım amaçlayanlardansanız Cumhuriyet Altını en doğru seçenek oluyor. Altın alımlarında şehir dışından uzaklaşmak iyi bir seçenek olarak gözükmüyor ve İstanbul için fiyat farkının en az olduğu yer Kapalıçarşı olarak gösteriliyor. Altın almak içinde öğleden sonraki saatlerin daha gerçekçi fiyatları sunduğu ifade edilirken sabah saatlerindeki fiyatların genellikle önceki günden kaldığı biliniyor. 

• İstanbul Kapalı Çarşı Altın Fiyatları ( 14.04.2022 )

İstanbul Kapalı Çarşı’da gramaltının ( 14.04.2022 )  alımı 928,94liradan olurken satışta bu fiyat 929,5386 lira olarak karşımıza çıkıyor. Çeyrekaltında alım 1500,53 lira satış ise 1501,20 lira. Yarım altında alım 3001,06 TLsatış 3002,42 lira , Tam altında 6002,11 satış 6004,82 lira, Gremse altındaalım 15516,30 satım 15523,29 lira, Reşat ve Hamit altında alım 6169,35 satım 6172,14lira ve Cumhuriyet altınında alım 6206,52 satım 6209,32 lira değerleriniizliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları