Ucuzauc.com Uçak Bileti
Şubat ayını geride bırakmanın sonrasında gözler altın fiyatlarına çevrildi. Yeni bir aya giriş yaptığımız bu günde altında bizi ne gibi değişikliklerin beklediği merak konusu. Yatırımcılar ve altın satışında bulunmak isteyenler kararsız. Onların amaçlarına ulaşıp ulaşamayacağı bu fiyatlarla belli oluyor. Uzun zamandır altında gözlemlenen değişiklikler hareketli zamanlarını yaşamaya devam ediyor.

Kasım ayında başlayan yükseliş ciddi bir şekilde ilerlerken son bir ayda bu ciddiyetten eser kalmadı. Altın fiyatları kadım ayında yaşadığı yükselişten epey uzaklaştı. Altın şubat ayının bitimi ve mart ayının başlamasıyla düşüşe geçti. Durum böyle olunca da akıllara çeyrek altın ve gram altının son fiyatları takıldı. Mart ayının ilk saatlerinde altın fiyatları ne yazık ki bekleneni karşılamadı.

Altın Fiyatları Düşüyor

Altın Fiyatları Düşüyor

Mart ayının başlangıcı ile birlikte altın fiyatlarında düşüşler başlandı. Bu günlerde altınlarını nakde çevirmek isteyenlerin biraz beklemesinde fayda var. Altın fiyatları tekrar ne zaman yükselişe geçer elbette şu an için kesin bir şey söylemek zor. Geçtiğimiz günlere oranla yaşanan bu düşüşün dolar kurundan etkilendiği anlarda yok değil Yatırımcının ilgisini çeken ve bu fırsatı değerlendirmesini sağlayan düşüler sonrasında altın fiyatlarını 160 – 161 olarak lira olarak ifade etmek mümkün.

Her altının fiyatında değişiklik gözlemek mümkün. Gram altından çeyrek altına kadar uzanan bu listede 1 Mart itibariyle en güncel şekilde fiyatları sıralıyoruz.

Gram Altın Ne Kadar?

Sertifikalı külçe altın olarak da adlandırabileceğimiz gram altında 160,78 liradan alış, 160,84 liradan ise satış yaşanıyor. Arada bulunan farkın yatırımcılar tarafından daha fazla olması bekleniyor. Ancak şuan için bir artış söz konusu değil. 24 ve 22 ayar altın olmak üzere ayrılan gram altında iki çeşit altın saflığı bulunuyor. Bu değerler de yatırım yaparken oldukça etkili. 

Çeyrek Altın Ne Kadar?

Birçok kişinin tercih ettiği çeyrek altında oranlar gram altına göre daha yüksek gözüküyor. 257,73 liradan alınabilen çeyrek altının satış fiyatı 263,56. Bu durumda gözler çeyrek altına çevriliyor. Küçük yatırımlar yapmak isteyenler çareyi çeyrek altında buluyor. Çeyrek altının devamında gelen yarım altında ise fiyatlar alış da 513,85 lira iken satışlar 527,12 liradan yapılıyor. Yatırımını bir tık daha yükseltmek isteyenler ise çareyi yarım altında buluyor.

Çeyrek Altın Nedir?

1.75 grama denk gelen ve 22 ayar değerinde olan altına çeyrek altın demek mümkün. Cumhuriyet altınının dörtte biri olarak sayılan bu altın türünde 1.6065 gram ve 24 ayar altın bulunur. Çeyrek altının fiyatları da bu alın türünün üzerinden hesaplanır. Satışlarda işçilik oldukça önemli bir yer alır. Kalın altın ve ziynet altın olarak bu altını iki çeşide ayırabiliriz.

Cumhuriyet Altını Ne Kadar?

Yatırımların olmazsa olmazı cumhuriyet altını 1066,00 liradan alınabiliyor. Önceye oranla daha kolay bir ulaşım sağlanan cumhuriyet altınının satış değeri ise 1078,00 lira. 

Cumhuriyet Altını Nedir?

Ata altını olarak bilinen ve 22 ayar olan bu altının gramı 7.216 gramdır. Çapı 22 mm olan cumhuriyet altını aynı zamanda üzerinde taşıdıkları ile manevi bir değere de sahip. T.C Darphanesinde üretilen cumhuriyet altınının tam altından gram ve çap olarak küçük farkları bulunur.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları