Altın fiyatlarında değişikliğe neden olan temel ve psikolojik faktörler büyük ölçüde bilinmiyor. Ama 24 karatlık bir altının fiyatı; belirsizlik, dünya piyasası, para politikaları, enflasyon, arz ve talep gibi çeşitli fiziksel faktörler tarafından belirleniyor.

Altın her zaman dünya çapında önemli bir parasal varlık olarak görülür. Bu nedenle de internette ticareti en çok yapılan metalin altın olmasına şaşırmamamız gerekiyor. İnsanların bir bölümü altını statü ve zenginlik sembolü olarak görürken bir bölümü de yatırım aracı olarak kullanır. 

Küresel Belirsizlik

Küresel belirsizlik, altının fiyatını yükselten ilk ve en önemli faktörü oluşturur. Burada politik ve jeopolitik belirsizliğe atıfta bulunuyoruz. 1970’lerde yaşanan ekonomik krize bakalım. 1973’te Arap- İsrail Savaşı vardı. Suudi Arabistan, ABD’ye petrol ihracatına ambargo getirdi. İran-Irak Savaşı da çıktı. Soğuk Savaş’ın yoğunluğu ve Orta Doğu ile Batı Asya’daki sıkıntılar altın fiyatlarındaki en büyük yükselişlerden biriyle sonuçlandı. Bugün bile, politik ve jeopolitik belirsizlik, altın fiyatını artıran en büyük etken olmaya devam ediyor.

Merkez Bankasının Para Politikası

Fed, Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası gibi büyük merkez bankalarının para politikalarının, altın fiyatları üzerinde büyük etkilere sahip olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Altına yatırım yaptığınızda, aslında bir borç enstrümanı almak için kazandığınız faizden daha çok siz sorumlu oluyorsunuz. Ancak, oranların çok düşük olması durumunda fırsat maliyeti neredeyse hiç bulunmaz ve bu da altın talebinde artışa yol açar. Fed ve diğer büyük merkez bankalarının sıfıra yakın faiz oranlarında tutulduğu 2011 yılında, altın fiyatlarının 2008 yılının ilk altı ayındaki krizin ardından hızla yükseldiğini görüyoruz. 

Dolar

Dolar, tüm dünyada baskın küresel para birimi olarak görülür. Birçok ülke döviz rezervlerini dolar olarak tutar. Çoğu doğal kaynak gibi tarihsel olarak doların performansı ve altın fiyatları arasında negatif bir korelasyon bulunuyor. Yani anlayacağınız iki yatırım aracı da birbirini etkileyen bir ilişki içerisinde ve dolar, diğer para birimler karşısında güçlendikçe altın fiyatları da düşüyor.

Borsa Yatırım Fonları

Merkez bankaları, uzun süre en büyük altın rezervlerine sahip yerlerdi. Ama bu durum değişti. Günümüzde SPDR adı verilen büyük altın borsa yatırım fonları, büyük merkez bankalarının herhangi biri kadar güçlü altın rezervine sahipler. Ne zaman, merkez bankalarından veya borsa yatırım fonlarından altın talebinde bir artış söz konusu olsa, altın fiyatları da yükseliyor.

Enflasyon

Enflasyon % 0 olduğunda para, değerini korumaya devam eder. Ancak, enflasyon % 20'ye yükselirse, paranın değeri azalır. Enflasyon çok yüksekse, o zaman para tüm değerini kaybedebilir. Dolayısıyla, yüksek enflasyon olduğunda insanlar, nakitlerini ve değerlerini koruyan fiziki varlıklara geçiş yapmaya çalışırlar. Enflasyona dayanıklı en önemli dayanıklı yatırım altın olarak görülür. Hiper enflasyon olasılığı da, insanların altın gibi fiziksel varlıklarda çok fazla servet biriktirmesine neden olur.

Arz

Arzdaki değişim altının fiyatını değiştirebilir. Örneğin, üretimde keskin bir artış olursa, fiyatlar düşebilir. Bununla birlikte, altın kaynağı nispeten sabit kalır ve fiyattaki dalgalanmalar talepteki değişimlere bağlı olarak gerçekleşir.

ABD Hükümetinin Borçlanması

ABD devlet borçlanmasının seviyesi, tüm dünyadaki altın fiyatları üzerinde etkili olabilir. Piyasalar ABD’nin borcunun kontrolden çıkacağını düşünürse, doların değer kaybetmesi ihtimali ve dolar varlıklarının düşme ihtimali artar. Bu, insanların dolar varlıklarını satabileceği ve bunun yerine altın alabilecekleri anlamına gelir.

Yatırım

Bir yatırım portföyünde altın, arzu edilen unsur olarak görülür. Altın, enflasyon sırasında bile değerini koruyabilir. Çeşitli zamanlarda, yatırımcılar ve bireyler, servetlerini altın biçiminde muhafaza etmek için daha büyük taleplere sahip olurlar. Bu, zenginliklerini güvence altına almak için daha fazla altın talebine yol açabilir. Bu yatırım talebi, 2006 ve 2011 yılları arasındaki altın fiyatlarındaki artışın arkasındaki temel faktörü oluşturuyor.

Faiz Oranları

Genellikle faiz oranlarındaki düşüş ya da artışın göstergesi sonucunda altının şu anki piyasa fiyatı oluşuyor. Faiz oranları arttığında, insanlar para biriktirmek için altın satabilir ve başka fırsatlara yatırım yapabilirler. Bu durum fiyatları azaltabilir. Faiz oranları azaldığındaysa altının fiyatı genellikle artar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları