Ucuzauc.com Uçak Bileti
Gündemimizi hep meşgul eden, geçmişte ve bugünde her daim var olan en değerli maden altın. Genellikle yatırım amaçlı kullanılan, özellikle kadınların fazlasıyla sevdiği bu madeni tanımaya ne dersiniz? Neden bu kadar gündemimizi meşgul ediyor? Daha pek çok maden çeşidi bulunurken, neden sadece altın üzerinde yoğunlaşıyoruz? Neden geleneklerimiz için bile bu kadar önem arz ediyor; gelin birlikte inceleyelim.

Altın nedir?

Altın nedir?

Altın, 1064 santigrat derecede eriyebilen, kolay işlenebilen, hava ve sudan etkilenmeyen, göz alıcı parlak sarı renge sahip olan bir element çeşidi. Son günlere kadar sarı rengi ile kendinden bahsettirirken artık beyaz ve kırmızımsı renkleri ile de kendinden söz ettiriyor. Çok ilginç bir bilgidir ki insan vücudundan tutun da, bazı ağaçların yaprakları ve hatta dünya çekirdeğine kadar pek çok yapının içerisinde altın bulunuyor. 

Altının tarihçesi

Altının tarihçesi

Milattan Önce 4000’li yıllara dayanan geçmişi ile hayatlarımızın bir parçası haline gelen altın, ilk zamanlarda bazı kabilelerde eşya yapma amaçlı kullanılıyordu. Ticari olarak Lidyalılar tarafından ise hayatımızın olmazsa olmaz parçası olan para olarak kullanıldı. Ancak öngörülen tarihi bilgilere göre Mısırlılar altını çok daha öncesinde altın kaplama tabutlar, hazine odaları gibi yerlerde kullandılar, hatta sattıkları malların değerini altın üzerinden belirliyordu. Neden diğer madenler değil de altın diye sorarsanız da cevabı aslında çok net. Hem kolay bulunan, kolay işlenen hem de paslanma yapmayan bir element olmasından dolayı. M.Ö. 1000’li yıllara gelindiğinde ise Güney Amerika bugünkü Peru’nun bulunduğu bölgede yaşamış olan uygarlıklar altına yeni bir soluk getirdi ve artık takı olarak da kullanılmaya başlandı. Bugünlerde bazı yemeklerden, teknolojik aletler, dekorasyon ürünleri ve daha birçok eşyaya kadar hemen hemen her şeyde altın kullanılabiliyor.

Altın piyasası

Altın piyasası

Esasında “değişken” tabiri altın fiyatları için kullanıldığında kesinlikle yanlış olmaz. Çünkü altın piyasası 24 saat baz alınarak gram üzerinden değişiklik gösteriyor ve yerel olarak farklı farklı fiyatalara sahip değil. Tüm sektörleri etkileyen ani değişimleri ile özellikle yatırımcıları ve iş hayatındakilerin yakından takip ettiği altın piyasası denince de akıllara ilk ABD geliyor. Elindeki altın rezervleri ile ülkesinde yaşanan politik gelişmeler, ekonomik olaylar altın değerinin inip çıkmasına neden oluyor. Değeri dolar ile ifade edildiği için de dolarda yaşanan değişiklikle de iniş çıkışlar görülüyor. Ancak çok büyük değişimleri savaş dönemlerinde, doğal afetlerin sıklıkla yaşandığı, açlık ve hastalık salgınlarının arttığı dönemlerde yani ülkeleri toplu halde etkileyen olaylar da yaşar.

Altının yıllar içindeki değişimi

Altının yıllar içindeki değişimi

Keşfedilip kullanılmaya başladığı günden bu yana giderek artan bir popülaritesi olan altın, galiba her zaman önemli olacak. Uğruna savaşların verildiği, cinayetlerin işlendiği, sahip olana güç, şan ve şöhret getiren altın pek çok geleneğimizin bile tam ortasına yerleşmiş durumda. Sadece bizde değil, her ülkede bu şekilde önem arz eden altının sürekli değer değiştirmesi 2001 yılında yaşanan 11 Eylül saldırılarının sonrasında önüne geçilemez bir hal aldı. Ancak insanlar için önemi hiçbir zaman değişmedi. Giderek daha da güçlendi. Altın ne kadar pahalı olursa olsun herkes ona ulaşmayı hedefliyor. Özellikle ziynet eşyası olarak kadınların paylaşamadığı altın yıllar geçtikçe daha da önemli bir hal alacak gibi duruyor. 

En çok sorulan sorular

En çok sorulan sorular

Altının değeri neye göre belirlenir?

Talep-arz meselesine göre fiyatında değişiklik yaşanır. Eğer fazla kişi talep ediyorsa veya üretimi az ise fiyatlar hep yükselişe geçer.

Altın alırken nelere dikkat edilmeli?

Takı çeşidi ise TSE belgesi olmalı, üzerindeki baskıların net olup olmadığına dikkat edilmeli, mutlaka fatura istenmeli ve güven duyulmayan bir yerden kesinlikle alınmamalı.

Sahte altın nasıl anlaşılır?

Mıknatıs tuttuğunuzda çekim varsa, ağırlığı çok hafifse, üzerindeki damga silik veya yoksa ve normalden daha ucuz fiyatlara satılmaya çalışılıyorsa sahte olma ihtimali çok yüksek.

Altına yatırım yapmak mantıklı mı?

Çoğu insanın aklını bulandıran bir soru, ancak şöyle açıklayalım. Değeri düştüğünde alıp, yükseldiğinde satmak kar getirebilir fakat ani değişimler yaşandığı için ne kadar süre içerisinde düşer veya yükselir kestirmek zor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları