Ucuzauc.com Uçak Bileti
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye'nin dört bir tarafını Yüksek Hızlı Trenlerle (YHT), ulaşımı sağlayacak projeler hazırlamakta ve proje kapsamındaki çalışmalara aralıksız devam etmektedir.

Bakanlık, her geçen gün artmaya devam eden yüksek hızlı tren ve hızlı tren hatları ile birlikte yolcu sayısının da artmasıyla beraber Yüksek Hızlı Tren projeleri hazırlama yoluna gitmektedir.  Yeni terminaller inşa edilerek vatandaşların seyahatlerini kolay ve rahat ve uygun fiyatlarla yapma imkânı getirilmektedir. Ak Parti hükümetinin yatırım kapsamına aldığı Ankara-Sivas arası yüksek hızlı tren projesi de bu çalışmalardan biridir. 

Bu proje kapsamında ihale yapılarak çalışmalara başlanmıştır. Bu proje hazırlandığında en başta 2018 yıllarının sonlarında tamamlanması planlanmaktaydı. Ancak son dönemlerde yaşanan ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler küresel anlamda her ülkeyi etkilediği gibi Ülkemizi de etkileyen ekonomik krizin yansımaları olacak ki tamamlanma süreci uzamıştır. 

Ankara Sivas Hızlı Tren Hattı Ne Zaman Açılacak?

Ankara ili Sivas ili arasında Yüksek Hızlı Tren projesi hazırlanmış ve bu proje kapsamında inşaat çalışmalarının yaklaşık % 95’i tamamlanmış durumdadır. Ankara ile Sivas arasında yüksek hızlı tren ile ulaşım süresi 2 saate düşecektir. Çalışmaların, 2020 yılı ramazan bayramına kadar tamamlanıp, halkın hizmetine sunulması beklenmektedir. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlı Mehmet Cahit TURHAN’ın yaptığı açıklamalarda önemli sözler söyledi. Ankara ile Sivas arasında 12 saat süren ulaşım süresini 2 saate düşürecek Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında sürdürülen alt yapı çalışmalarının % 94,74 oranında tamamlandığını belirtmiş ve bu açıklamalardan projenin bir kısmının ramazan bayramına kadar tamamlanıp, Yüksek Hızlı Tren ile ulaşım yapılmasının önünün açılacağı anlaşılmaktadır.

Ankara Sivas Hızlı Tren Hattının Kapsamı

Ankara-Sivas arası Yüksek Hızlı Tren projesinin inşaatı tamamlandıktan sonra bu Yüksek Hızlı Tren hattı Sivas ili Erzincan ili ve Erzurum ile Kars illeri arasında yapılması planlanan yüksek hızlı tren hatları ile bütünleştirilecektir. Bu bütünleşmenin sağlanmasıyla birlikte bu hatlar Bakü-Tiflis-Kars demir ipek yoluna bağlanacaktır. Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan daha önceki açıklamalarında projenin tamamlanarak test sürüşlerinin başlayacağını açıklamıştı. 

Bu proje çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak şekilde tasarlanarak 406 kilometre uzunluğundaki hattın tamamlanması sürecinde 150 noktada yaklaşık 6 bin kişi durmadan çalışmaktadır. Nihayet bakan Turhan’ın bugün yaptığı açıklamada yapım süreci devam eden 393 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattının Balışeyh - Yerköy - Akdağmadeni bölgesinde 2020 Mart ayı içerisinde test sürüşlerine başlanacağını ve projenin tamamının 2020 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanmasının hedeflendiğini belirtmiştir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları