Arabayla yolculuk yapmak birçok insana keyifli gibi görünse de aslında yapılması gereken bazı önlemler vardır.

Arabayla yolculuk yapmak birçok insana keyifli gibi görünse de aslında yapılması gereken bazı önlemler vardır. Özellikle şehirler arası arabanızla yolculuk yapıyorsanız bir ihtiyaç molası vermeniz şarttır. Aksi taktirde dikkat dağınıklığına maruz kalarak yolculuğunuzu faciayla sonuçlandırmış olabilirsiniz. Özellikle birçok insan Bayramlarda ve tatillerde uzun yola çıkarlar. Eğer daha uzun bir yolculuk yapacaksanız yolculuğunuzu keyifli hale getirecek yöntemler aramanız gerekir. Bunların yanında gideceğiniz yolu da iyi bilmenizde çok önemlidir. Yolculuk yaparken can sıkıcı şeylerden uzak, sizi strese sokmayacak şeylerle meşgul olmanız sağlığınız açısından daha doğru olacaktır.

Aracın Teknik Kontrolünü Yaptırın

Yolculuğa Türkiye’nin neresine giderseniz gidin yanınızdan ayırmamanız gereken şeyler vardır. Çünkü yolda yaktınız bittiği anda bir benzin istasyonu bulamayabilirsiniz. Yolda kalmak istemiyorsanız arabanızı muhakkak belli aralıklarla kontrollerini yaptırmanız gerekiyor. Uzun yolda arabanızın motoru uzun süre çalışacağı için normalden daha fazla bakım yapılması gerekir. 

Yedek Lastik Bulundurun

Lastikler arabayı taşıyan önemli parçalar olduğu için bunların kontrollerini mutlaka yapmanız gerekiyor. Kışın mutlaka kar lastiklerini kullanın ve yanınızda zincir de bulundurun. Lastikleri havasını kontrol edin.Arabanız da mutlaka bir yedek lastiğiniz olsun. Yolculuk esnasında tekeriniz patlarsa yolda kalmanız kaçınılmaz olur. Arabanızda bulundurduğunuz yedek lastik ve tamir aletleri sayesinde yardım beklemeden kendiniz değiştirebilirsiniz.Bunların dışında yolculuk esnasında trafik polisi tarafından çevrilebilirsiniz.Bu yüzden arabanızın sigortası, ehliyet, ruhsat, TC kimliğiniz gibi belgeleri mutlaka bulundurun.

Rahat Giyinin

Acil yolculuk yapıyorsanız ve yorgun uykusuzsanız mutlaka yanınızda araba kullanabilecek birileri olsun. Sürekli uykunuz geliyorsa termosun içine evde hazırladığınız çay ve kahveyi koyarak yolculuk esnasın da mola verdiğinizde içebilirsiniz. Saatlerce sürecek uzun yolculuğa çıkacaksanız sizi kesecek dar kıyafetlerden uzak durmanız gerekiyor. Özellikle eşofman ve spor ayakkabısı gitmek araba kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

Yolculuk Yaparken Alınması Gerekenler

Yolculuk esnasında ihtiyacınız olan yiyecek ve içecekleri alabileceğiniz yerlere denk gelmeyebilirsiniz. Bu yüzden temel ihtiyaçlarımızdan birisi olan suyu mutlaka yanınıza almanız gerekir. Yaz mevsimi için de arabanız da küçük bir dondurucu bulundurabilirsiniz.Dondurucunuz yoksa termos da işinize yarayabilir. Yanınıza aldığınız yiyecekleri yiyip içebilmek için plastik bardak, çatal, kaşık bıçak, tabak alabilirsiniz. Bunlar sayesinde işiniz bittiğinizde bulaşıkla da uğraşmazsınız.Yolda hoşça vakit geçirmek için gofret, çikolata, cips, kuru meyveler ve yemişler, kareler, çerezler gibi yiyecekleri yanınıza alabilirsiniz. 

Eğer küçük çocuğunuz var ise bir yastık ile battaniye almanız gerekebilir. Böylece çocuklar yolculuk esnasında rahatça uyuyabilirler. Bunların yanında hava şartlarına göre şal, hırka, yedek kıyafetler de almanız gerekir. Bazı durumlarda kıyafetlerinizi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Yolda alırım diye düşünerek yola çıkmayın. Evdeki hesap çarşıya uymadığı için yola çıkmadan önce tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza alın. Yola mutlaka uykunuzu tam almış bir şekilde yola çıkın. Arabanızı yıkamak için de yanınızda bozuk para bulundurabilirsiniz.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları