Ucuzauc.com Uçak Bileti
Koronovirüs nedeni ile bir süre önce kapatılan AVM’ler yetkililerin aldıkları kararlar doğrultusunda yeniden açılıyor.

Koronovirüs nedeni ile bir süre önce kapatılan AVM’ler yetkililerin aldıkları kararlar doğrultusunda yeniden açılıyor. Ancak artık AVM’ler eskisi gibi tıklım tıklım bir kalabalık ağırlayamayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklama ile birlikte AVM’lerde de artık kurallar olacağı ve salgının yayılmaması için bu kurallara uyulması gerektiğini vurguladı. Hem AVM çalışanlarının hem de alışveriş yapacak olan müşterilerin bu kurallara uymasının önemli olduğunu vurgulayan bakan, 10 metrekareye bir müşterinin düşmesi gerektiği açıklamasını yaptı.  

AVM’lerde Uyulması Gereken Kurallar

Sağlık Bakanlığı, AVM’ler için yayınladığı tedbir listesinde birçok madde bulunuyor. Bu maddelerden birisi de AVM içerisinde ve iş yerlerinde görünür şekilde el antiseptiği bulundurulmasıdır. COVİD- 19 önlemlerini anlatan afişlerin kullanılması ve AVM içerisinde çalışan hava perdesi varsa bunların kapatılması gerektiği açıklandı.

Bunların yanında AVM içerisinde dezenfektan püskürtme işlemi yapılmaması gerektiğini de vurgulayan bakanlık bu uygulamanın toksik etkilerinin insan sağlığına zararı olabileceğini belirtti. AVM giriş ve çıkışlarda da sıkı önlemler alınması bekleniyor. Kişilerin birbirine temas etmeden giriş ve çıkışların yapılması gerekiyor. Bunun için de gerekli yönlendirme işaretlerinin kullanılması gerekiyor. AVM’den çıkış yapan kişi sayısı kadar giriş izni verilecek olan AVM’lerde maske kullanımına da gereken önemin verilmesi gerekiyor. Kişilerin belirli aralıklarda sıra ile içeri alınması gerekiyor ve bu aranın en az 1 metrelik mesafe olmasına da dikkat edilmelidir.

AVM’de Kalma Süresi Ne Kadar?

AVM’lerde alınan tedbirler kapsamında kişilerin en fazla 3 saat AVM içerisinde kalması gerekiyor. Kişilerin aynı zamanda kurallar konusunda bilgilendirilmesi ve grup şeklinde dolaşılmaması gerektiği konusunda uyarılar yapılıyor. Yemek katında bulunan sandalyelerin ve masaların kullanılmaması için de birtakım önlemler getirildi. Bunlarla birlikte asansör kullanımının ise yalnızca 3’te 1’i kullanılabilecek. Yürüyen merdivenlerin bant kısımları, tırabzanlar ve diğer tüm yüzeyler günde en az defa olmak koşulu ile dezenfekte edilecek. Tuvaletlerde su ve sabunlar ise fotoselli olması gerekiyor. El kurutma makinelerinin kullanılmaması gerektiğini belirten bakanlık tek kullanım havlu kullanımının daha uygun olduğunu açıklamalarda belirtti. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları