Ucuzauc.com Uçak Bileti
Süregelen dünya düzeninde herkesin kendine ait bir yeme alışkanlığı vardır. Bazıları ketojenik, bazıları vegan, bazıları vejetaryen olarak beslenir.

Herkes bir fikir ortaya sunduğundan hangisi doğrudur, hangisi sağlıklıdır pek bilinmez.  Ketojenik beslenenler, hayatlarında karbonhidratlara yer vermezler. Ağırlıklı olarak protein ile beslenerek sağlıklı olanın bu olduğunu savunurlar. Haliyle proteini de ağırlıklı olarak et, yumurta gibi hayvansal besinlerden sağlarlar. Pek fazla hangisi vücuduma yarar sağlar, hangisi zararlıdır diye düşünmezler. Protein en önemlisidir onlar için.

Vejetaryenler Et Yemeden Hayatlarını Devam Ettirir

Bunun aksine vejetaryenler et yemezler. Ancak bu kısım da taraflara ayrılmıştır. Şu an yaşamakta olduğumuz düzende sosyal medyada gösteriş yapılıyor olduğu su götürmez bir gerçek. Haliyle de vejetaryenlerden bazıları gösteriş amaçlı, bazıları hayvanların vahşice öldürülmemesi gerektiğini, bazıları ise etin insan sağlığı için iyi sonuçlar doğurmadığını savunur.

Gösteriş amaçlı vejetaryen olanlar yalnızca sosyal medya üzerinden sürdürür bu durumu. Hayvanları önemseyenler genellikle bu şekilde öldürülmeyip normal bir şekilde öldürülürse yiyeceklerini itiraf ederler. İnsan sağlığı için endişe edenler ise size birkaç kanıt sunacaktır. Bunlardan bazıları insanların sahip olduğu diş yapısının otçul hayvanlarla benzer olup etçil hayvanlarla alakasının olmadığı ya da insanların bağırsak yapısının etçil hayvanlarınkini aksine uzun olup etin uzun süre kalırsa bakteri üretecek, kurtlanacak olduğudur.

Veganlar da aynı vejetaryenler gibi ayrılmışlardır. Gösteriş yapanlar, hayvanların öldürülmesini istemeyenler ve sağlıklı olamadığını savunanlar. Ancak bu kesim ise hiçbir hayvansal besini tüketmez. Buna yumurta, süt gibi besinler girer.

Ülkemizde vegan olmak çok da kolay değildir aslına bakarsanız. Veganlar için alternatifler bulmak işkence gibidir. Nadiren bulursunuz bulmasına ama bulduğunuz ürün ithal çıkıp fiyatı vegan olmayan alternatifinin on katı olunca mecburen bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Aksine Amerika ve Avrupa ülkelerinde durum farklı işler. Eğer yoğurt yemek isterseniz büyük market zincirlerinden herhangi birinde kolaylıkla Hindistan cevizinden yapılmış yoğurdu makul bir fiyata hatta neredeyse sütten yapılmış alternatifiyle aynı fiyata alabilirsiniz. Bu sadece yoğurt değil badem sütü, vegan peynir, vegan yumurtada da aynı şekilde işler. İster vegan olun ister hayvansal besin tüketin buna ulaşabilmeniz büyük kolaylıktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları