Ucuzauc.com Uçak Bileti
Dillerden düşmeyen kritoparalardan biri olan Bitcoin üzerine yapılan araştırmalarda da konuşmalarda bitmiyor. Yatırımcıların her dakikasını merakla takip ettiği, dışarıdan bakanların keşke dediği ancak son zamanlarda yaşadığı düşüşlerle birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratan Bitcoin için bir açıklama daha geldi.

Teknolojik paralar dönüşümün süreçlerini en net şekilde ortaya koyan ve insanlara başka bir kapı açan Bitcoin son zamanlarda umulanı karşılayamamaya başladı. Yatırımcısı yüksek miktarları ekran üzerinde görmek istersen Bitcoin bir süre daha bu isteği yerine getiremeyecek gibi duruyor. Ancak kriptoparaların dünyasında her an her şey değişebilir. Bitcoin’e gönül veren kişilerde en çok bu anı bekliyor gibi.

Bitcoin hakkında yapılan son araştırma ise çarpıcı bir benzerliği gözler önüne serdi. Ancak bu benzerlikte Bitcoin’in sahip olduğu düşüş hızı daha fazla olunca akıllara soru işaretleri takılmadı değil. Morgan Stanley’in yapmış olduğu bu araştırmayı dot-com ile yapılan bir karşılaştırma olarak da söylemek mümkün. Araştırma kapsamında Bitcoin’in gösterdiği düşüş eğilimleri 2000 yılında yaşanan bir olay ile bağdaştırılıyor. Teknoloji devlerinin yer aldığı ve Borsa endeksli olan Nasdaq senetlerinin büyük değer kaybı yaşaması sonucunda dot-com balonunda hareketli zamanların yaşandığı, bu balonun çok çabuk söndüğü söylendi. Ancak Bitcoin’de yaşanan bu durumun 15 kat daha hızlı olması yatırımcısını kokuttu.

Dot – com Krizi Neden Oldu?

Dot – com Krizi Neden Oldu?

Dot-com’u en kısa haliyle bir ekonomi balonu olarak tanımlamak mümkün. Teknolojinin gelişmesi, bilgisayarların özelliklerine yenileri eklenmesi ve internet teknolojilerinin ilerlemesi bu konuda yapılan yatırımların artmasını sağladı. Dot – com krizi tam da bu noktada meydana çıktı. Teknolojik alanlara yatırım yapılan, bu alanlardan bir beklentisi içine girilen ancak belirli süre sonra geri dönüş alınamayan ve en sonunda patlayan bir kriz dot – com. Morgan Stanley Stratejisti Sheena Shah 2000 yılına ilişkin bir açıklamada daha bulundu. Shah B-Nasdaq temelli olan ve piyasada düşüşe neden olan durumu "2000 yılında Nasdaq'ın ayı piyasalarında gözlemlenen beş fiyat reddi, toplamda yüzde 44´lük bir düşüşe sebep olmuştu" diyerek özetledi.

İşlem Hacminde Düşüş Gözlendi

İşlem Hacminde Düşüş Gözlendi

2009 yılında kurulan ve piyasaya hızlı bir şekilde giriş yapan Bitcoin kurulduğu günden beri 4 büyük düşüş eğilimi yaşadı. Shah bu eğilimlerin kendini en çok hissettirdiği ve gerçekleştiği tarih olarak 2017 yılının aralık aynı verdi. Bitcoin bu dönemde kendi rekorunu kırarak sahip olduğu 20 bin dolarlık fiyatından yüzde 70 oranında bir düşüş yaşayarak 7 bin dolar sınırlarına kadar ulaştı. 20 bin dolardan 7 bin dolarak doğru yaşanan bu düşüş yatırımcısını korkuturken Bitcoin’in son günlerini yaşandığını düşündürmedi de değil.

Konuya yönelik yaptığı açıklamalarla Bitcoin gidişatı hakkında bizi aydınlatan Morgan Stanley Stratejisti Sheena Shah düşüş eğilimlerinin gerçekleşmesi konusunda da açıklamada bulundu. Bu düşüşlerin dot – com ile benzeştiğini de ifade eden Shah iki mesele arasındaki düşüş hızına dikkat çekti. Stratejist "Nasdaq'ta olduğu gibi Bitcoin´de gözlemlenen gerilemeden sonra da işlem hacminde düşüş gözlemlendi. Artan işlem hacmi daha önce dot-com balonunda da görüldüğü gibi daha fazla yatırım aktivitesini değil, yatırımcıların piyasadan çıkmak için gösterdikleri aceleyi temsil eder" diyerek akıllarda büyük bir soru işareti bıraktı. Bu açıklamanın ardından Bitcoin’in yatırımcısını kaybettiği akıllara geldi ancak konu hakkında kesin bir bulgu yok elbette. Bitcoin’de yaşanan düşüşlerin yatırımcısının piyasadan çekilmesi ile bağdaştıran Shah aynı zamanda Bitcoin yatırımcılarının yaşanan düşüşler konusunda çok hassas olduğunu da göstermiş oldu.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları