Dolar Alım Satımında Vergi Oranı Ne Kadar
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Bilindiği üzere devlet ekonomi ile alakalı birçok konuda vatandaştan vergi alıyor. Taşıt vergisi, alış verişlerde kesilen KDV'ler gibi birçok yerde vergi alışılagelmiş durumlar arasındadır.

Sorumlu her vatandaş vergi ödemek zorundadır. Vergi alımına artık dolar alım satımı da katıldı. Yani devlet artık dolar alım satımında da belli bir oranda vergi kesecektir. Siz de eğer dolar alım satımı yapıyorsanız bu vergilerin detaylarını merak edebilirsiniz. 

Döviz Alış Satışına Gelen Vergi Hakkında Detaylar

Döviz alış satışına getirilen vergi, dolar kurunu yakından takip edenlerin gündemine oturmuş durumdadır. Devlet, Türk Lirası'nın değerini kaybetmemesi için dolar alım satımına vergi getirdi. Buradaki amaç ise, bir nevi dövizden vatandaşı caydırmaktır. Alınan karara göre sizden binde 1’lik vergi alınacaktır. Yani 1000 lira yatırdığınızda devlet, sizden yalnızca 1 lira kesecektir. Bir lira, size az gelebilir, fakat çok daha büyük meblağlarda bu rakam da artabiliyor. Bu vergi döviz alırken etkilidir, satarken hiç bir şekilde vergi ödemenize gerek yoktur. Fakat otomobil sanayisinde ise yurt dışına araç satarken de vergi ödemeniz gereklidir. 

Cumhurbaşkanının aldığı vergi kararı Resmi Gazete’ de de açıklanmıştır. Bu vergi kararı 1988 den 2008’e kadar 20 yıl boyunca uygulanmıştı. 2008’de vergi oranı 0,0 a çekilmişti. Şimdi ise yeniden 0,1’e çekilerek, yürürlüğe girdi. Amaç ise yıllık vergi gelirini artırmaktır. 

Döviz Satışları Nasıl Etkilendi?

Birçok insan yatırımını döviz olarak yapıyor. Dolar kurunun artması ile de gelirini artırıyor. En az altın kadar döviz de yatırımda kullanılıyor. Çok yüksek tutarda para yatıranlar da vardır, daha küçük rakamlar yatıranlar da bulunuyor. Gelen bu vergi küçük yatırımları pek etkilemese de, büyük meblağ yatıranları biraz etkileyecektir. Fakat yine de döviz alış satışlarında ciddi bir azalma ya da dalgalanma olmadı. 

Eğer ki siz de döviz alım satımı ile ilgileniyorsanız bu durum sizi de ilgilendirebilir. Bu vergi için yeni bir kanun devreye girmedi. Yalnızca 0,0’a çekilen vergi ücreti yeniden 0,1 e çekildi. Yeni düzenlemeler ışığında dolar yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları