Dünyanın en soğuk köyü kabul edilen Sibirya'nın kuzey ucu -60C'de donarak yeraltında yanan zombi cehennemlerinin neden olduğu çılgın orman yangınlarıyla karşı karşıya.

Dünyanın en soğuk köyünde yanan orman yangınlarının, sızan metanla beslenen yeraltı 'zombi' cehennemlerinden kaynaklandığına inanılıyor.

Orman yangınları dünyanın en soğuk köyünde yanıyor

Orman yangınları dünyanın en soğuk köyünde yanıyor

Raporlara göre, Rusya'nın uzak kuzeyindeki donmuş toprak çözülüyor, binlerce yıldır donmuş gaz salıyor ve yeraltı turba veya kahverengi kömürün buzunu çözüyor. 

Yangınları söndürmenin neredeyse imkansız olduğu söyleniyor.

Bilim adamları, Sibirya'nın titreyen Oymyakon köyüne 12 mil mesafede yanan "anormal" yangınların, bölge hala kışın kar ve donun pençesinde olmasına rağmen, yeni uydu görüntülerinden endişe duyuyor. 

Yerleşim, dünyanın en soğuk kalıcı yerleşim yeridir. 

Kaydedilecek ilk acayip yangın, Nisan ayı sonlarında Oymyakon'un kuzeyindeki Teryut'ta meydana geldi.

Bir Sentinel-2 uydusu, donmuş Indigirka Nehri ve karla kaplı dağların yakınında, karanlık-turuncu uğursuz masalsı noktalar tespit etti.

Oymyakon'un güneyinde, köyün 12 mil yakınında daha fazlası görüldü. 

Bir Siberian Times raporuna göre, bilim adamları şimdi, kuzey yazının başlarında alışılmadık bir şekilde ortaya çıkan alevlerin arkasında - bütün kış yeraltında yanan - zombi yangınlarının olup olmadığını araştırıyorlar.

Bu tür yangınların ciddi bir örneği, eksi 60C'ye (eksi 76F) kadar düşen sıcaklıkların ardından hava sıcaklığının eksi 30 C (eksi 22F) olduğu Şubat ayında "sigara içen kar" gösteren görüntülerde görülüyor.

Yangınların, Rusya'nın en kuzeyindeki donmuş toprakların çözülmesinden kaynaklandığı ve bunun gaz saldığı düşünülüyor.
Oymyakon çevresinde birkaç yangın görülebilir
Yangınların söndürülmesinin 'neredeyse imkansız' olduğu söyleniyor
Kar, alevler için bir örtü görevi görür ve yanmayı destekler.

Kaydedilecek ilk çılgın yangın, Nisan ayı sonlarında Oymyakon'un kısa bir mesafedeki Teryut'ta meydana geldi.

Yakınlarda, buzul çağından bu yana donmuş zemini yumuşatırken, donmuş toprak çözülürken yer "lastik gibi" zıplıyordu. 

Sibirya'da bir dizi bu tür yangınlar var - daha güneyde, şimdi uzak kuzeyde mevcut olan.

Bu tür alevlerin haftalarca ve aylarca sürebileceği bildirildi. 

Bazı durumlarda söndürmek neredeyse imkansızdır.

Yakutia bölgesinin Tomponsky bölgesinden eski ormancı Lyubov Vasilyeva, Saha Cumhuriyeti'nde Udarnik'in dışında bulunan bir turba ve odun kömürü yeraltı yangınının bu kışın sonbaharın sonlarına kadar durmayan yaz orman yangınlarından kaynaklandığını söyledi.

Vasilyeva, "Haftalarca yağmur yağdı, bu turba yangınları için tipik bir durumdur, çünkü onlar birkaç metre aşağıya inebilir ve bir insanın veya bir hayvanın dakikalar içinde diri diri yanacağı son derece tehlikeli yanan 'cepler' yaratır," dedi.

"Turba yangınları dışarıdan oksijene ihtiyaç duymaz ve soğuk karlı kışları" sever "çünkü kar, yanmayı destekleyen bir battaniye görevi görür."

Orman yangınları, eksi 51C'ye rağmen okula giden yerel öğrencilerin görüntülerinin ortaya çıkmasından beş aydan kısa bir süre sonra Oymyakon yakınlarında görülüyor.

Okul yalnızca, sıcaklık 11 yaş ve altı öğrenciler için eksi 52C veya daha düşükse kapanır.

Aynı okula devam eden, Stalin tarafından inşa edilen Oymyakon'daki tek öğrenci olan daha büyük öğrenciler, sabah 6'daki termometreler eksi 56C veya daha düşük değere gelmedikçe derslere katılmak zorundadır.

Burada resmi olarak kaydedilen en düşük sıcaklık 1933'te eksi 67,7 ° C (eksi 89,9 ° F) idi, ancak yerel halk, Ocak 1924'te eksi 71,2 ° C (eksi 96,2 ° F) olduğunu söylüyor. 

Dünyanın en soğuk köyündeki inekler, Sibirya kışında termometreler daldığında kürk veya yün astarlı sütyen giyerler. 

Kasabanın etrafındaki orman yangınlarını çaresizce kontrol altına almaya çalışan insanlar

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları