Evde kedi bakmayı birçok kişi arzular. Ancak bazı sebeplerden dolayı çekimser kalabilir. Minik dostlarımıza evimizin kapısını açmadan önce evde kedi bakımının nasıl yapılacağını açıklayan bu yazımıza göz atmanızda fayda var.

Bir hevesle alınıp sonra sokağa terk edilen hayvanların psikolojileri sandığınızdan daha çok etkilenmektedir. Öncelikli olarak gerçekten isteyip istemediğinizden emin olmalısınız. Eğer cevabınız hala evet ise yazımızı okumaya devam edin. 

Kediler çok duygusal hayvanlardır. Onlara yapılan kötü yakıştırmaları (nankör, uğursuz vb.) hiç de hak etmezler. Bununla birlikte her kedinin farklı bir kişiliği olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Kimisi çok sosyal olurken kimisi de içine kapanıktır. Öncelikle kedimizle iletişimimizi doğru kurmalıyız ki üzerine inşaa edeceğimiz beraberlik sağlam olsun. 

Kedinizle Duygusal İletişim

Patili dostunuzun en çok ihtiyaç duyduğu şey sevgidir. Kediler kim tarafından sevildiğini ya da sevilmediğini bilen canlılardır. Her fırsatta onu sevdiğinizi göstermelisiniz. Kediniz kaç yaşında olursa olsun, onunla oyun oynamanızdan hoşlanacaktır. Her gün en az yarım saatinizi kedinizle oyun oynamak için ayırmalısınız. Tabii iletişim de önemli. Her ne kadar aynı dili konuşmuyor olsak da kedinizle sohbet etmelisiniz. Sizin o anki duygu durumunuza göre tepki verdiğini gördükçe şaşıracaksınız. 

Kedi Ne İle Beslenmeli?

Bu kedi sahiplenmeyi düşünen insanların kafasını en çok meşgul eden sorulardan bir tanesidir. Bu konuda en sağlıklı yönlendirmeyi veteriner hekimler yapmaktadır. Sahiplendiğiniz kedinin cinsine, yaşına ve sağlık durumuna göre veterinerin yapacağı tavsiye ile besleyebilirsiniz. 

Kedilere Verilmesi Uygun Olmayan Gıdalar

• Soğan, sarımsak ihtiva eden yiyecekler

• Çikolata, şeker vb. tatlı ürünleri

• Çiğ et ve et ürünleri 

• Salam, sosis gibi işlenmiş gıdalar

• Tuz, karabiber, kırmızı pul biber gibi baharat içeren gıdalar

• Kemik veya kılçık

• Evde insan tüketimine uygun olarak hazırlanmış yemekler (yağ, soğan ve sarımsak gibi gıdalar ya da baharat içeriyorsa)

Kedi Kumu ve Temizliği

Kediler temizliğe çok önem veren canlılardır. Bu nedenle belki de kedi bakımının en uğraştırıcı yanı kumunu temiz tutmaktır. Bu konuda hassas davranmak kedinizin mutluluğu için önemlidir. Eğer bu konuyu ihmal ederseniz minik dostunuz protesto için evin ortasına kakasını yapabilir. 

Kedi kumu seçimi de önemlidir. Kimyasal içerikli kumlardan uzak durmalısınız. Bu tür kumlar kedinizin hassas burnuna ya da patilerine alerji yapabilir. Minik taneli topaklanan kumlar tercih ederseniz alerji sorunu yaşamazsınız. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları