Geçmişten Geleceğe Uzanan Köprü: Retro – Fütürizm

Fütürizm hemen hemen birçok kişinin ilgisini çeken konular arasında. Gelecek, gelecekte nelerin olacağı gibi konular hem merak hem de heyecan uyandırdığı için bu konuları kurcalamadan durmak zor. Geleceği tahmin etmek ise herkesin yapabileceği bir şey belki ama tahminlerini tutturabilmesi çok zor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Gelecekteki dünya hakkında kafanızda sayısız düşünce olabilir, sayısız tasvir ile bu dünyayı renklendirebilirsiniz. Ancak gerçeklerin ve hayallerin aynı paydada buluşması ne derece mümkün? İşte bu soruya cevap vermek hepten zor. Geçmişin gelecek öngörüsü olarak tanımlanan retro – fütürizm geleceği çok başka bir boyuttan ele alıyor. Dümdüz bir gelecek hayal etmek yok burada. Geçmişin izleri gelecek hayallerinin üzerinde. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var. Retro – fütürizmi anlamak için geçmişte yaşanmış gibi gözüken ama günümüzde meydana getirilen eserleri incelemek gerekiyor. Bilim kurgunun babası olarak bilinen Jules Verne bu konuda verilebilecek an iyi örneklerden. Döneminde fütürist olan sanatçı eğer bugün hayatta olsaydı ve aynı eserleri meydana getirseydi retro – fütürist olacaktı.

Buhar Basıncından Alınan Güç: Steampunk

Buhar Basıncından Alınan Güç: Steampunk

Yarı fantastik yarı bilim kurguyu içeren bu tür retro – fütürizmde en çok ilgi çekenlerin başında geliyor. Buhar basıncının mekanik enerjiye dönüşmesini konu alan Steampunk bundan besleniyor. Şimdilerde dijital bir şekilde yapılabilen şeyler burada mekanik bir düzlemde yapılıyor. Distopya özelliği taşımıyor olması da onu farklı kılıyor. Çünkü gelecek için çok fazla distopya ile karşılaşmak mümkün. Victorian döneminde geçer ve bu dönemde bulunan insanları teknolojik gelişmeler oldukça çok heyecanlandırır.

Saatin Her Çeşidi: Clockpunk

Saatin Her Çeşidi: Clockpunk

Saat sisteminde çok iyi bir şekilde ortaya çıkan yay ve kütle çekim kuvvetleri bu türde işlenir. Bu kuvvetler Clockpunk’da mekanik enerjiye dönüşür. Burada bir saat kavramı vardır ancak bu saatler günümüzden çok daha farklı bir temeldedir. Elektronik olmayan bu saatlerin sayısız çeşidi sizi karşılar. Bunlardan en ilgi çekenleri ise kum ve su saatleri. Dişli sistem, çark ve zincir gibi öğeleri bir araya getirip mekanik bir ortam sunan bu tür.

Dünya Savaşında Teknoloji: Dieselpunk

Dünya Savaşında Teknoloji: Dieselpunk

1930’lu yıllardan İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar uzanan dönemin atmosferini içerisine alan dieselpunk savaş döneminde yaşananlar ve yaşanması muhtemel olanları işliyor. Teknolojiyi savaş ile başarılı bir şekilde harmanlayan bu tür aynı zamanda ikinci dünya savaşının gerçeklerini de meydana koyuyor. İçten yanmalı motorların yeni bir teknolojinin kapılarını açması savaşın gidişatında da etkili oldu. Bu tür kesinlikle atompunk ile karıştırılmamalı. Çünkü ikisi arasında bulunan en temel farklardan biri nükleer enerji. Bu türde dünya savaşları sırasında teknolojinin büyük bir ilerleme yaşaması sonucunda neler yaşanacağı hakkında öngörüde bulunuluyor.

Nükleer Çağ: Atompunk

Nükleer Çağ: Atompunk

Dieselpunk sonrasında kendini göstermeye başlayan bu tür İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden itibaren dijital teknolojilerin yaşanmaya başlamasına kadar kendini gösterir. Dijitalleşme öncesi son adım olarak da adlandırılabilecek olan atompunk nükleer enerji konusunda önemli araştırmalara yer verir. Uzay araştırmaları ve nükleer araştırmaların yanı sıra bu tür süper kahramanların güçlerini de konu edinebilir. Bunların ikisini de alıp bir süper kahraman ile nükleer araştırması içerisine de girebilir. Bu tamamen hayal gücüne kalan bir şey. Bu türde siber teknolojinin var olmadığı düşünülür ve ona göre hareket edilir. Bu türe verilebilecek en güzel örnek ise: Jetgiller animasyonudur.

Güçlü Bir Dönem: Stonepunk

Güçlü Bir Dönem: Stonepunk

İsminden de anlaşılacağa üzere bu türde işlenmesi muhtemel olan konular taş devri ve bu devrin gelişmesi. Taş devrinde teknoloji ne kadar gelişebilir bilemeyiz ancak yazan kişinin hayal gücü hayli genişse muhteşem eserlerle karşılaşmak mümkün. Bu türe verilebilecek en iyi örnekler ise herkesin bildiği Çakmaktaş çizgi filmi. Elbette dönem üzerinde oynamalar, farklı bakış açıları uygulanabilir. Stonepunk’un zıttı bir temele dayanan silkpunk ise teknolojinin ipek temelinde gelişme gösterdiğini konu alıyor. 

Retro Fütürizm Retro fütürizm nedir Steampunk nedir Clockpunk nedir Dieselpunk nedir Atompunk nedir Stonepunk nedir Ucuzauc.com Uçak Bileti