Ucuzauc.com Uçak Bileti
Corona virüsü son zamanların en tehlikeli salgını olarak ülkemize de sıçramış durumdadır. Salgın yayılma hızını düşürmek için hükümet evde kal çağrısı yapmış ve gerekli kısıtlamalara tüm vatandaşların uyması için tedbirler almıştır.

Tedbirlerin başında 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmamaları gelmektedir. 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmamaları doktorlar arasında tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Polat’a göre 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmaları gerektiği ve çıkmamaları halinde ilerde hareketsizliğe bağlı şeker, kalp ve tansiyon rahatsızlıklarının baş göstereceği ortaya konmuştur. İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Çurgunlu ise aynı kanıda olup gene de vatandaşların bir süre daha evde kalmaları konusu üzerinde söylemde bulunmuştur.

65 Yaş Üstünde Gizli Tehlikeler

65 yaş üstü kişilerin haftalardır evde kalmasından dolayı kısmi çıkmaları için çözüm yolları aranmaktadır. Kısıtlamalarının gevşetilmesi ile ilgili bilim kuruluyla ortak çalışma yürüten hükümet net bir kanıya varamamıştır. Sokağa çıkılmaması yönünde getirilen kısıtlama 65 yaş üstü vatandaşları hareketsiz bırakmakta ve akabininde çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir diyen bilim uzmanları konu ile ilgili endişelerini dile getirmekte.

 Kalp damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Bülent Polat 65 yaş üzeri kişilerin evde kalarak çeşitli sağlık sorunlarıyla süreci tamamlayacağı öngörüsünde olarak kısmi olarak da olsa dışarı çıkmaları görüşünü savunuyor. Yaşlı kişilerin evlerde kalarak kemik erimesi, ortopedik sorunlar ile karşılaşabileceği konusunda görüş bildiren doktor kısmi olarak da olsa dışarı çıkmaları gerektiğini söylüyor. Vermiş olduğu röportajlarda hareketsizliğe bağlı olarak demans rahatsızlıklarının meydana geleceği ve onları şimdi değil daha sonra görebileceğimizi bildiriyor. Evde yaşanan stres ve hareketsizliğe bağlı olarak kalp rahatsızlıkları meydana gelebilir ve buna bağlı olarak tansiyon hastalığı gündemde olabilir diyen doktor kısmide olsa hareket sağlanmalı diyerek sokağa çıkma yasağının 65 yaş üstüne biraz esnetilmesinden yana olduğunu bildiriyor.

Hakaretsiz kalmak corona virüsü kadar tehlikeli sonuçlar doğuracağını düşünen bilim uzmanları 65 yaş üstü kişilerin gerekli tedbirler altında kısmi olarak sokağa çıkarak hareket özgürlüklerine kavuşmalarından yana olduklarını bildirmişlerdir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları