Deprem bölgesi olarak bilinen İstanbul ve civarında çok sayıda deprem meydana geldi. NG Araştırma Şirketi, İstanbul'da son günlerde meydana gelen depremlere istinaden ne derece hazırlıklı olduğuna dair bir araştırma gerçekleştirdi. 26 Kasım ve 15 Aralık 2019 tarihleri aralığında 'www.benderimki.com' internet sitesi üzerinde 15 yaş ve üzerindeki 2160 İstanbul'lunun katıldığı anket sonuçlarına göre;

Ankete Katılanların Deprem Bilgisi

Yapılan anketlerle depremle ilgili birçok veriye ulaşılmaktadır. Bu çerçevede görsel medya platformları başta olmak üzere çeşitli uzmanlar depren konusunda ne gibi önlemler alınması gerektiği yönde açıklamalar yapmaktadırlar. Anket katılımcılarına deprem sırasında yapılması gerekenlerin neler olduğu ve ne kadar bilgiye sahip oldukları sorulduğunda katılımcıların %46'sı yapmaları gerenleri televizyon ve radyo gibi platformlardan dinlediklerini , %46'sı ise eğitimlere katıldığını ve konu hakkında araştırma yaptıklarını belirtirken geriye kalan % 8'in ise yeterli bir bilgisi bulunmamaktadır.

Evlerin Depreme Dayanıklılığı Ve Deprem Sigortası

Araştırma verilerinde katılımcılara evinin dayanıklı olup olmadığı ile ilgili sorularda soruldu. Araştırmaya katılanlar arasında her 10 kişiden 4'ü evinin deprem yönetmeliğine uygun olduğunu, 3'ü evinin depreme dayanıklı olmadığını ve geri kalan 3 kişinin de bu konuda herhangi bir bilgisi yoktur. Ayrıca 10 kişi üzerinden 5'inin deprem sigortası var iken bu 5 kişiden 2'si son 5 sene içerisinde, diğer üçü ise 5 yıldan uzun süredir sigorta yaptıklarını belirtti. Deprem anında katılımcıların % 85'i açık havayı tercih eder iken % 15’i evlerinin daha güvenli olduğunu düşünmektedir.

Deprem Öncesinde Alınan Önlemler

Araştırmaya katılan katılımcıların % 45'i hali hazırda bir deprem çantası olduklarını, %40î eşyalarını sabitlediklerini, % 41'i ise detaylı araştırmalar yaptıklarını belirtti. Katılımcıların % 20'si herhangi bir hazırlık yapmadığını bildirdi. Katılımcıların deprem çantasında % 90 oranında ilk yardım malzemeleri, % 89 el feneri, % 83 kolay bozulmayan yiyecek, % 82 düdük ve % 82 su çıktı.

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Katılımcıların % 25'i İstanbul'un 1. dereceden deprem bölgesi olduğunu geriye kalanların ise 2. veya 3. dereceden deprem bölgesi olduğunu belitti. Katılanların % 15'i deprem anında binayı terk etmeleri gerektiğini düşünüyor. Katılımcıların yaklaşık % 60'ı ise depremi kader olarak görmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları