Kamuda Korona Tedbirleri
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Çin’de başlayıp dünyaya hızlı bir şekilde yayılımını sürdüren Korona virüsü günlerdir Türkiye’nin de kabusu oldu. Avrupa’da başlayıp Türkiye’ye de yayılan virüs can ala ala devam etmektedir. Konu İle ilgili bakanlıklar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı İle tedbirleri elden bırakmıyor ve vatandaşlara zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiği ile ilgili ikazlarını sürdürüyordular.

Yasaklar Geliyor

İç işleri Bakanlığı konu İle ilgili almış olduğu tedbirlerin yanında 2 gün önce risk grubunda olan ve tehlike altındaki kronik rahatsızlığı olan birey ve 65 yaş üstü bireylerin sokağa çıkması İle ilgili yasağı gündeme getirdi ve uygulamaya başladı. İç işleri Bakanlığı yaşlı vatandaşların söylenenlere uymadığını görmeleri üzerine gece 24.00 ten itibaren geçerli olan sokağa çıkma yasağı yürürlüğe koyup uygulanması için duyuru yapmıştır. Bağışıklık sisteminin düşük olması ve bulaşıp yayma riski daha çok olduğu için sokakta bulunmaları risk oluşturmaktadır. 

Yasakların başında bu durum gelirken asker eğlencelerinde de yapılmaması konusunda uyarılar yasaklar gelmektedir. Tüm olay sadece sosyal mesafeyi korumaktır. Evde kal başlığı altında işe giden vatandaşlar İle ilgili de kurumlar kendi bünyelerinde düzenlemeler getirip geçici bir süre ile kapatma kararı almasının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarında düzenlemeler olmuştur.

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Tedbir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmî gazeteye yapmış olduğu açıklama üzerine salgının yayılmasını en aza getirmek suretiyle birçok önlem alınmıştır. Bu önlemler kamu kurum ve kuruluşlarında hizmeti aksatmayacak şekilde personel dönüşümü ile çalışmasını uzaktan çalışma gibi esnek bit çalışma şekli belirlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Dönüşümlü çalışanlar göreve gelmedikleri ne kadar süre ise o kadar idari izinli sayılacaklardır. Uzaktan ve dönüşümlü çalışanlar ihtiyaç anında çağırıldıklarında mutlaka görev yerine intikal etmek durumundadır. Genelgeye göre normal çalışanlar İle eşit durumda olacaklar ve uzaktan çalışanlar bu esnek çalışma saatlerinde çalışanlar görevlerini yerine getiriyor kabul edileceklerdir. Yıllık izin yada ücretsiz izin fark etmeden idari izinli sayılacaklardır.

Genelge ile yayılma hızının önüne geçmeyi planlayan iç işleri Bakanlığı konu İle ilgili resmî gazetede ve haber kanallarında bilgilendirmelerini sürdürmektedir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları