Ucuzauc.com Uçak Bileti
Kira artış oranı, kira sözleşmesinde de belirtilen esaslar çerçevesinde yenilenmelidir. Burada kanuni hükümler çerçevesinde konulan üst sınır TÜFE oranıdır.

Hükümet, kiracının mağduriyetini gidermek adına bazı yasal düzenlemeler yapmıştır. Eski dönemlerdeki uygulamaların yerini, üst sınır olarak Tüfe oranında artış almıştır. Artış oranı hesaplarken, bir senelik ortalamanın TÜFE ortalamasının alınmasını uygun görmüştür. Çıkan rakam mevcut kira rakamına uygulanacak olan üst sınırdaki artış oranıdır. Bu rakamın üzerinde artış uygulanamayacak şartı, ilgili kanun çerçevesinde düzenlenmiştir.

Kiracı ve Ev Sahibi Arasındaki Sözleşme

Her ne kadar kira artışına üst sınır getirilse de bu durum, kiracı ve ev sahibi arasındaki ilişkiye bağlıdır. Kanun sadece, kiracıyı zorlayacak artışlara sınırlama getirmiştir. Arzu edildiği takdirde, yıllık TÜFE ortalamasının altında da bir artış uygulanabilecektir. Bu tam anlamı ile ev sahibi ve kiracı arasındaki iyi niyet ve anlaşmaya bağlı olan bir durumdur. Senelik yapılan sözleşmenin bitimi itibari ile yeni ayda uygun kira artışı, ev sahibi tarafından yapılabilir. Ev sahibi dilerse, kira da artış ta yapmayabilir. Bu durumda, karşılıklı anlaşma ve uzlaşmaya dayalı bir yol da izlenebilir.

Enflasyon Rakamlarının Kiracıyı Etkilemesi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon verilerine göre, ÜFE ve TÜFE oranları aylık bazda hesaplanmaktadır. Bundan önceki senelerde yapılan uygulamalar, kira artış oranında ÜFE üzerinden gidilmesi idi. TÜFE oranına göre daha yüksek çıkan ÜFE oranları, kiracı için zor durumlar yaşanmasına sebep olmakta idi. Bu nedenle, son dönemlerde, mevcut uygulamadan vazgeçilmiş, onun yerine TÜFE oranı baz alınmıştır. Senelik bazda alınan ortalama ile sözleşme bitim tarihinden geçerli olarak artış oranı hesaplanmaktadır. Bu sayede, artan enflasyondan kiracının aynı oranda zarar görmesinin önü kesilmiş olmaktadır.

Kira Artış Oranı Hesaplarken Aylara Göre Değişim

Sözleşmenin bittiği tarih itibariyle bir sonraki aya uygulanacak kira artışında, on iki aylık ortalama baz alınır. Çıkan rakam, mevcut olan kira rakamının çarpılıp, yüze bölünmesi ile ortaya çıkacak zam miktarıdır. Bu zam miktarı, önceki kiranın üzerine eklenerek, uygulanabilecek en üst sınır belirlenmiş olacaktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları