Köpeklerimiz bizim en yakın dostlarımızdır. Köpeklerimize tuvalet, yürüyüş gibi eğitimleri vermek onlarla aramızdaki ilişkinin daha sıcak olmasına yardımcı olur.

Köpekler insanlar tarafından çok sevilen hayvanlar arasındadır. İnsanlara sadık olması yönüyle bilinirler. Bu sadık olma olayından dolayı insanlar çok kolay bir şekilde evlerine alıp beslenmelerini sağlıyorlar. Köpek bakımı da oldukça sorumluluk isteyen bir durumdur. Bu sorumluluk karşılıklı olarak yürütülmelidir. Biz insanlar gibi köpeklerinde bu sorumluluklarını öğrenmesi için eğitim almalıdır. Eğitimlerin başında tuvalet eğitimi, itaat eğitimi, yürüyüş eğitimi gelir. Köpeklerin bu eğitimleri tam anlamıyla öğrenmesi için insanları sabırlı olmaları ve kolayına vazgeçmemeleri gereklidir.

İnsan Canlısı Köpekler 

Yürüyüş eğitimi sahiplerinin köpekler hakkında en şikayet ettikleri noktadır. Köpejler hareketli canlılar oldukları için sahiplerini çok çekiyorlar, merdivenlerden hızlı bir şekilde iniyorlar, sahiplerinde önde yürümeleri ve onları beklememeleri en şikayet edilen yönlerinden birisidir. Aslında bunun esas sorumlusu köpeklerin sahiplerinden kaynaklanır. Size düşen görev köpeğinize liderin o olmadığını sizin olduğunuzu belirtmenizdir.

Bunu da nasıl sağlayacaksınız, köpeğiniz ne isterse onu ona vermeyin, ara ara ödül maması köpeğinize verin ve onu geri alın, eğer evde bakımını sağlıyorsanız merdivenden ondan önce siz inin. Köpeğinizin sizin yatağınıza çıkmasına izin vermeyin bu sağlık yönünden de istenilen bir durum değildir. Köpeğiniz kucağınıza gelmek isterse buna izin vermeyen gibi davranışlar sergilerseniz esas liderin kendisi olduğunu düşünmeyecektir.

Evin Sevimli Dostları

Yürüyüş esnasında köpeğinizin gittiği yöne değil sizin gittiğiniz yöne doğru köpeğinizin gelmesini sağlayın. Eğer köpek sizi çekiştirmeye başladıysa olduğunun noktada sabit kalıp onu kendi bulunduğunuz noktaya doğru çekiniz. İstemediğiniz noktaya sizi çekiştiriyorsa kayışın uzunluğunu kısaltınız. Eğer yapmasını istemediğiniz bir harekette bulunursa onu kendinize doğru çekin ve hayır gibi hafif bir ses tonuyla ona seslenin.

En kolay yöntemlerden birisi de köpeğiniz sizi çekiştirmeye devam ediyorsa avucunuzun içinde onun en sevdiği bir mamayı ona vermeden tutabilirsiniz. Böylelikle köpeğiniz sizi çekiştirmez aksine mamayı gördüğü için onu almak ister ve yanınızda durur. Kollarınızı sallayarak yürümenizde etkili yöntemdir. Kolunuzu sallamanızla köpeğinizin dikkatini dağıtır ve bulunduğu çevreyle alakası çok fazla azalır. Ve bu sayede tüm dikkati sizde olur ve yavaşlar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları