Mahkumlara İnfaz İndirim Müjdesi
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve hızla yayılmaya devam eden Corona virüsüne karşı hükümet kareler geçerek 300 bine yakın mahkumunda yer aldığı cezaevlerinde düzenlemeler önermektedir. Süratle infaz düzenlemesi yaparak yaptığı düzenlemeyi sunmaya hazırlanıyor.

Ak parti yönetim taslaklarını son hali ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunarak hızlı bir çözüm bulmak için değerlendirmelerine hız vermiştir. Düzenlemeler kapsamı dışında olacak olan suçlar özellikle terör, cinsel suçlar, kasten adam öldürmedir. Düzenlemeler bu suçları kapsamayacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olayın hızlı çözülmesini istediğini belirtmiş ve hükümeti bu konuda çözüm için davet etmiştir.

Toplantıların Hız Kesmeden Devam Ediyor

Çankaya köşkünde tüm kamuoyuna bilgilendirme amaçlı Corona toplantısı yapıldı. Bu toplantı ardından akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile infaz düzenleme toplantısı acil olarak yapıldı ve gerekli düzenlemeler görüşüldü. Yaklaşık 1,5 saat süren toplantıya ak parti yetkilileri ve ak parti vekilleri katılım sağladı. 

18 yılı aşkın süredir bir infaz düzenleme kararı alınamadığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir infaz düzenlemesi yapılacağını ve sürecin getirdiği zorlukları anlatarak konuşmasına devam etti. Ak parti yetkililerine ve toplantıda bulunan tüm ak parti üyelerine bu işi bir an önce çözün talimatı vererek toplantıyı sonlandırdı.

Bu Suçlar Kapsam Dışı Kalacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu toplantıda TCK da yer alan cezasızlık düzenlemesinin aynı kalması gerektiğini vurgularken tekrar suç işleyenler, terör yüzünden suç almış, cinsel konulu suçlara bulaşmış olan kişilerin düzenleme kapsamı dışında bırakılmasını istediğini ayrıca belirtti. Bu bağlamda cezasızlık algısı ortadan kaldırılacak kişi 1 ay bile ceza alsa cezaevinde kalacağını düzenlemeler kapsamında anlaşılmıştır.

Toplantı Sonrası Olacaklar

Mahkemelerin verdiği cezaların ½ si cezaevlerinde çekilecektir. Doğum yapmış olan kadınların ceza süreleri 3 yıl altında ise konutlarda ceza süreleri tamamlanacak. Mevcut sistem eğer kabul edilirse 70 yaş üstü de cezasını evde yaşaması mümkün hale gelecektir. İnfaz düzenlemeleri bu dönemde gündeme getirilmesi muhalefet açısından da sorun teşkil etmeyeceği düşünülmektedir. Düzenleme önümüzdeki haftadan sonra son kontroller yapılarak muhalefete sunulması düşünülüyor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları