Mobil Ödeme Konusundaki Kolaylık Küçük Esnafın Yüzünü Güldürecek
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Küçük esnaf bundan böyle mobil telefonlarını POS cihazı gibi kullanabilecek. EFT ve POS cihazlarının maliyeti konusu bu güne kadar küçük esnafın elini kolunu bağlayan bir engeldi. Ancak Gelir idaresi başkanlığının uygulaması ile küçük kısa sürede esnaf mobil uygulama indirerek kredi kartı ile satış yapabilecek. Bu da küçük esnafın cirosunu arttırarak ciddi anlamda bir gelir artışı sağlamış olacak.

Haziran 2019 da yürürlüğe giren ve EFT- POS cihazlarının kullanımıyla ilgili yönetmelik küçük esnafı bankaya bağımlı kalma zorunluluğundan çıkartarak rahat bir nefes almasını sağlayacak. Teknolojik gelişmeler, her alanda olduğu gibi bu konuda da,  gerek zaman açısından gerekse mali açıdan kolaylık sağlamakta ve bunun önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşarak kullanılması beklenmektedir. 

Şifresiz ve Temassız işlem Limitinin Sağlayacağı Fırsat

Bugüne kadar bankaların uygulamaları arasında olan POS cihazı uygulaması maalesef küçük esnafı zorlayan bir uygulama olarak bugüne geldi ve bu sistem küçük esnafın gelirini engellemekle kalmadı kayıt dışı paranın da takip edilmesini zorlaştırdı. Bankaların uyguladığı limit sınırlaması ve komisyonlar sebebiyle artık eskisi kadar tercih edilmeyerek hem banka gelirlerini düşürdü hem de küçük esnafı, bu sistemin dışına itti. 

Gelir İdaresi Başkanlığı,  mobil cihazların POS cihazı olarak kullanılabilmesinin önünü açarak yalnızca küçük esnafın değil Türkiye ekonomisinin de canlanmasını sağlamış olmaktadır. Küçük esnaf komisyon ve kullanım bedeli ödemeden hem bankasıyla olan mali ilişkisini hareketlendirdi hem de ciddi anlamda tasarruf ve kazanç elde etmiş oldu. 

Akıllı telefonlara indirilecek bir programla, ödeme yapan müşteri ve tüketiciler yaptıkları alışverişin faturasını ise mesaj veya e-mail yoluyla alabilecekler. Böylelikle son derece güvenli bir denetleme sistemi de oluşturulmuş olmaktadır. Başlangıçta 90 TL ile sınırlanan temassız kart uygulaması Ağustos 2019 tarihinden itibaren denetleme ağı genişletilerek 120 TL ye çıkarılmıştır. Önümüzdeki günlerde bu uygulamanın daha da yaygınlaşarak kullanılması ve uygulama limitinin arttırılması beklenmektedir. 

EFT-POS Cihazları Güvenli Sertifikalarla Cebinizde

Uygulanmakta olan yeni düzenleme, Türkiye ekonomisine genel anlamda bir ekonomik hareketlilik de sağlarken, küçük esnafa nefes aldırarak fatura, kâğıt, kırtasiye anlamında da ekonomik maliyet sağlaması beklenmektedir. Bugünkü uygulamalar sınırlı olsa da önümüzdeki yıllarda EFT-POS cihazlarını tamamen ortadan kaldırılacağı beklenmektedir.

Yeni Uygulama Kullanım Aşamasında

2020 yılından itibaren daha geliştirilmiş ve daha aktif hale gelecek olan bu uygulama, Protel tarafından üretildi. Bununla birlikte, akıllı telefonlar hem ödeme aracı, hem tahsilat aracına dönüşerek bütün işlemler ve arşivleme elektronik olarak gerçekleştirilecek. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun kredi kartı ve banka kartı kullanarak alışveriş ettiği düşünüldüğünde bu sistemin uygulanmaya başlamasıyla, sağlanacak kolaylık ve ekonomik kaynaklar banka + üretici + tüketici bağlantısı anlamında değerlendirildiğinde birbiriyle ilişkili tam bir entegrasyonu beraberinde getirecektir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları