Myanmar darbesi - Lider Aung San Suu Kyi, ordunun 'olağanüstü hal' ilan etmesi sırasında askeri baskınlar sırasında gözaltına alındı

MYANMAR lideri Aung San Suu Kyi ve diğer üst düzey parti isimleri, askeri bir darbeyle sabah baskınları sırasında askerler tarafından gözaltına alındı.

Aung San Suu Kyi sabah erken saatlerde düzenlenen bir baskın sırasında gözaltına alındı Kaynak: Reuters

Ordunun hileli olduğu konusunda ısrar ettiği bir seçimin ardından sivil hükümetle generaller arasındaki gerginlikler tırmanıyor.

General Min Aung Hlaing'in şu anda ülkeden sorumlu olduğu bildiriliyor.Kredi bilgileri: Reuters
Bir asker, Naypyidaw'da Myanmar parlamentosuna yakın ablukalı bir yolda nöbet tutuyor Kredi: AFP

Ulusal Demokrasi Ligi (NLD) partisinin bir sözcüsü olan Myo Nyunt, Suu Kyi, Başkan Win Myint ve diğer liderlerin erken saatlerde "kaçırıldığını" söyledi.

"Halkımıza aceleyle yanıt vermemelerini söylemek ve yasalara göre hareket etmelerini istiyorum" dedi.

Nyunt, dünya liderlerinin devralmayı tetikleyenlere saldırması nedeniyle tutuklanmayı beklediğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Boris Johnson bu sabah tweet attı: "Darbeyi ve Myanmar'da Aung San Suu Kyi de dahil olmak üzere sivillerin hukuka aykırı olarak hapsedilmesini kınıyorum.

"Halkın oyuna saygı duyulmalı ve sivil liderler serbest bırakılmalıdır."

Dışişleri Bakanlığı, ATM'lerde olası aksaklıklar konusunda uyardı ve İngiliz vatandaşlarına "evde kalmalarını ve güvende kalmalarını" tavsiye etti.

Koronavirüs krizini ve hükümetin Kasım seçimlerini darbe nedeni olarak ertelememesini gösteren orduya ait televizyona göre, Myanmar ordusu şimdi bir yıllık olağanüstü hal ilan etti.

Silahlı kuvvetler başkomutanı General Min Aung Hlaing'e yetki verildiğini, Başkan Yardımcısı Myint Swe'nin ise başkan vekilliğine yükseltileceğini söyledi.

Myint Swe, 2007'de Budist rahiplere yönelik acımasız bir baskıya liderlik etmesiyle tanınan eski bir generaldir. Eski cunta lideri Than Shwe'nin yakın bir müttefiki.

Burma olarak da bilinen Myanmar, 2011'de demokratik reformlar başlayana kadar ordu tarafından yönetiliyordu.

Suu Kyi, Myanmar'ın bağımsızlık kahramanı General Aung San'ın, ülkenin 1948'de İngiliz sömürge yönetiminden bağımsızlığını kazanmasından hemen önce suikasta kurban giden kızıdır.

1989 ve 2010 yılları arasında yıllarca gözaltında ve ev hapsinde kaldı ve bir zamanlar insan hakları için bir işaret olarak görüldü, hatta Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Ancak son yıllarda, ülkenin çoğunluğu Müslüman olan Rohingya azınlığına yapılan muameleden dolayı liderliği ateş altında.

2017'de yüz binlerce Rohingyalı, Rakhine eyaletindeki polis karakollarına yapılan ölümcül saldırıların ateşlediği bir ordu baskısı nedeniyle komşu Bangladeş'e kaçtı.

Suu Kyi, orduyu kınamayı veya zulümlerin ifadelerini kabul etmeyi reddederek tecavüz, cinayet ve olası soykırımı durdurmak için hiçbir şey yapmamakla suçlandı.

Siyasi partisi şimdi Myanmar halkını darbeye ve askeri diktatörlüğe geri dönmeye karşı çıkmaya çağırıyor.

Ulusal Demokrasi Ligi, ordunun eylemlerinin "haksız" olduğunu ve anayasaya ve seçmenlerin iradesine aykırı olduğunu söyledi.

Polis, Naypyitaw'da Pazartesi günü Myanmar parlamentosunun açılışı öncesinde yolları koruyor Kredi: AP: Associated Press
Şu anda Myanmar ordusunun kontrolü altında olan Yangon Belediye Binası'nda askeri kamyonlar görülüyor. Kredi: EPA

NLD, Bayan Suu Kyi'nin adını taşıyan ve görünüşe göre önceden hazırlanmış bir açıklamada, "Ordunun eylemleri, ülkeyi tekrar diktatörlük altına alma eylemleridir," dedi.

AP bildirdiğine göre, NLD üyelerinin telefon aramalarına cevap vermemesi nedeniyle mesajı kimin gönderdiğini doğrulamak mümkün değildi.

Misilleme korkusuyla adının verilmemesini isteyen bir NLD politikacısı, tutuklananlar arasında partinin merkez yürütme kurulu üyesi Han Thar Myint olduğunu söyledi.

Burma Birleşik Krallık Kampanyası direktörü Mark Farmaner Sky News'e, Myanmar sakinlerinin askerlerin sokaklarda olduğunu ancak Naypyitaw'daki telefon ve internet hatları da dahil olmak üzere iletişimin kesildiği için iletişimin zor olduğunu bildirdi.

Devlet tarafından işletilen MRTV televizyonu bir Facebook gönderisinde, teknik sorunlar nedeniyle yayın yapamadığını söyledi.

Myanmar Radyo ve Televizyonu Facebook sayfasındaki bir gönderide "Mevcut iletişim zorlukları nedeniyle, MRTV ve Myanmar Radyosu'nun normal programlarının yayınlanamayacağını size saygıyla bildirmek isteriz" dedi.

Başkent Naypyitaw'da çalışan Maung Swe, VICE World News'e gördüklerini anlattı .

Dedi ki: "Bu çok endişe verici çünkü her şey olabilir, çünkü şu anda yasa yok. Yani hiçbir şeye güvenemezsiniz. 

"Saat 8 civarında Parlamento üzerinden uçan bazı askeri helikopterler gördüm, şimdi Naypyitaw'dayım.

"Saat 16: 20'den beri cep telefonu sinyalimiz yok. Bazı arkadaşlarım sabah 3'te internet bağlantılarını ve mobil sinyallerini kaybettiklerini söylediler. Bu yüzden internet yok, cep telefonu yok, arama yok, mesaj yok. Bunun tüm ülkede olduğuna inanıyorum."

Askerler, Suu Kyi'nin tutuklanmasının ardından Pazartesi günü Myanmar'ın ana Yangon kentindeki Belediye Binası'nın dışına yerleştirildi.

Bir tanık, şehir yönetiminin bulunduğu binanın önünde bir düzine askerin bulunduğunu, yakınlarda birkaç askeri kamyon ve kamyonetin durduğunu söyledi.

Bu, Myanmar ordusunun bir darbeye hazırlandıklarına dair endişeler arttıkça demokrasiye bağlı kaldığını söylemesinden sonra geldi .

Yeni parlamento, Suu Kyi'nin partisinin ezici bir zafer ilan ettiği Kasım seçimlerinden bu yana ilk kez Pazartesi günü toplanacaktı.

Ancak ordu, seçimlerin sahtekarlıkla gölgelendiğini söylüyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları