Çocuklar da Kardeş Kıskançlığına Dikkat
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Kıskançlık sevilen bir kişiyi ya da eşyayı herhangi birisi paylaşılmasına katlanılmama durumudur. Kıskançlık insanların doğuştan getirdiği içgüdüsel bir eylemdir. Yaşamımızın her evresinde kıskançlıkla karşılaşabiliriz fakat çocukluk evresinde kıskançlığın daha fazla olduğu görülmektedir. Aşırı kıskançlık yetişkinlerin mutsuz, çocukların ise hırçın olmasına sebep olabilir.

Erken Yaşta Kıskançlık Başlıyor

Çocukların kıskançlık duygusu ile tanışması iki yaş civarıdır. Bu dönemler de dikkat etmemiz gereken nokta ise; ne derece de kıskanç olması hayatını nasıl etkilediğidir. Bu yaş çocukların öz benliği yeni gelişmeye başladığı için en çok kendisinin sevilmesini, kendisinin her şeyi yapabileceğine olan inançlarından dolayı kıskançlık durumunda kendisinin sevilmediğini ve yetersiz olduğunu düşünebilir. Özellikler küçük çocuklarda yeni doğan kardeşi kıskanma duygusuna çok fazla rastlarız. 

Kardeşin Gelmesi Kolay Kabul Edilmiyor

Eğer aile çocuğu eve yeni birey gelmesi konusunda hazırlamazsa çocuk gelecek olan bebeğin kendi yerine geçeceğini düşünerek kıskanmaya başlar. Aileler çocuğu onun artık bir abla/abi olduğunu bebek doğmadan önce anlatmaya başlaması gerekir. Bebeğin doğması ile diğer çocuğa olan ilgi azalırsa kıskançlık duygusu devreye girer. Bunun dışında kardeşler arasında olan tartışmaya karışmadan onların kendi aralarında halletmesine izin verilmelidir.

Kendi aralarında halledemediği takdir de aileler adaletli davranarak çözüm yolu üretmeleri konusun da edilgen bir dil kullanarak olaya açıklık getirmelidir. Kardeşler arasında paylaşmama duygusu kıskançlığa sebep olmaktadır. Ebeveynler küçük çocuğun istediğinin yerine gelmesi durumunda susacağı için büyük çocuktan yardım isterken çocuğun haklarını görmezden gelebiliyorlar bu durumun tekrarlanması sonucunda çocukta kendisini değersiz hisseder ve kardeşini sürekli olarak kıskanır. Ebeveynler bu durumda adaletli davranarak duruma bağırmadan sakin bir şekilde çözüm üretmelilerdir.

Doğal Bir Duygu Olsa Da Aileler Dikkat Etmeli

Kardeşler arası kıskançlık doğal bir duygudur. Çocuklarımızı anlayabilmek için empati kurmamız gerekmektedir. Yetişkinler için hiç tanımadığı bilmediği birisinin evine gelip kalması nasıl gerginlik yaratabiliyor ise çocuklar için de yeni gelecek kardeş böyledir.

Ailelere Önemli Görev Düşüyor

 Kıskançlığın en önemli sebebi ebeveyn tutumlarıdır eğer aileler iki çocuk arasında ki ilgiyi eşit şekilde anlatarak kurabilirler ise bu duygu en aza indirgenebilir. Kıskançlık durumunda çocuğun dikkat çekmek amaçlı sergilediği davranışları aile kızmadan ve sürekli uyarmadan çocuğun dikkatini başka yönlere çekerek değiştirilebilir. Kardeşinin bakımı ve beslenmesi konusunda büyük çocuktan yardım istenmelidir. Örneğin; kardeşinin karnı çok açıkmış abisi/abası sen de kardeşin ile birlikte ona yardım ederek bir şeyler yemek ister misin, biberonunu tutar mısın gibi görevler vererek sorumluluk aldığını büyüdüğünü hissettirmek önemlidir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları