Otizm Anne Babası Olmak Zordur Ama Değerlidir
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Belki de çocuklarımı bile bile kendimizin itelediği bir hastalıktır otizm. Farkında olmadan ellerimizle ittiğimiz çocuklarımız ve sonrasında ardından gelen bir sürü suçlayıcı kelimeler. İlgini göstermediğin de onda bıraktığın yara sonrasında derin izler gösteriyor.

Anne baba olarak ilk görevimiz çocuklarımıza iyi bir eğitim sağlamak.  Çocukları televizyona bağımlılığından kurtarmanın tek çaresi onlara zaman ayırmak. Eğer çocuğunuza yapmaktan zevk aldıkları resim, spor, müzik, kitap okumak, yüzmeye gitmek, bisiklete binmek gibi faydalı bir becerileri yoksa anne babaların televizyonu veya telefonu yasaklamaları pek fayda etmeyecektir. Aksine daha da ağırlaşacaktır.

Çocuğunuza Kaliteli Zaman Ayırmalısınız

Önemli olan çocuğunuza ne kadar zaman ayırdığınız değil, onlara nasıl kaliteli bir zaman ayırdığınızdır. Eğer bu birliktelikten iki tarafta zevk alıyorsa kaliteli bir zaman demektir. Bir annenin komşularıysa biraz daha fazla dedikodu yapması yada babaların biraz daha maç izlemesi ve çocukların ellerine verilen telefon bir sonuçtur. Artık bir süre sonra çocuk televizyona bakmak veya telefonu almak için yaramazlığa ve ağlamaya başvuracaktır. Bu onun için bir sebeptir. 

Birebir İletişim Çok Önemli

Telefona bakmak için ağlıyor değil de parka çıkmak için ağlıyor olması gerekir. Çağımızın çocuklarının küçük yaşlarda ellerinde oyuncaklar değil de telefonlar bulunuyor. Artık sokaklarsa top oynayan değil de elinde telefon balon patlatan çocuklar var. Ellerinde bebek olan kızlarımız değil de giydirme oyunları oynayan kızlarımız var. Küçük yaşta vermezsen eğitimini giderek ve gün geçtikçe gerilersin. Artık büyümez gittikçe ufalırlar. 

Otizmli Çocuk Sayısı Giderek Artıyor

Artık daha da çoğaldı otizm hastalığı. Her 10 çocuktan 5 inde otizm 5 inde gelişim geriliği var. Tedaviler tabi ki mümkün. Uğraşmalı ve çekişmeli. Anne baba gibi olmaz dışarıdaki eğitim. Kendi çocuğunu senden başka kimse tanıyamaz. Çocuk 10 yaşına geldiğinde ödevlerine değil de gelişim testlerine yardım edersiniz. 

Otizmli Dehasını Görebilmek Çok Önemli

İnsanlar etrafındaki dehayı göremiyorlar. Kötü diye konuştuğumuz otizm, aslında kocaman bir deha. O çocuklar, o insanlar harika birer bilim adamı. Süper zekaları ve seviyeleri var. Sadece istedikleri biraz sevgi, biraz saygı, biraz da ilgi. Fazlası olmaz çünkü fazlası onları da bunaltıyor. Onlara nasıl güzel olduklarını, nasıl harika insanlar olduklarını, aslında çok güzel yerlere gelebileceklerini söyleyin. Sonra bırakın onlar size göstersinler. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları