Pazarlarda Korona Tedbiri Başarılı Sonuç Veriyor
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Dünyayı etkisi altına alan ve hızlı bir şekilde yayılması ile insanlığı tehdit altında bırakan Corona virüsü Türkiye’de de etkini devam ettirmektedir.

Vaka sayılarını kontrol altına almak isteyen yetkililer her geçen gün tedbirlere yenilerini ekleyerek önlemleri sıkı tutuyordur. En son düzenlemekte göre Pazar alanlarına değinilmiş ve sosyal mesafe önemine göre kurulup alışveriş yapılması için gerekli düzenlemeler kamuoyuna duyurulmuştur.

Sosyal Mesafe

Corona virüsü temas İle bulaşması söz konusu olduğu için hasta olmamak için kişiler ile aranızda en az 1 metre mesafe olması ge temas etmemek olduğunu yetkililer sürekli haberlerde duyurularda bizlere ulaştırıp bilgilendiriyorlar. Bu bilgiler eşliğinde bakanların valiliklere gönderdiği genelgelerde pazarlarda yeni düzenlemeler ile ilgili kanunlar yer almaktadır. Genelge ile birlikte kurallar yeniden düzenlenerek tedbirler eşliğinde hareket edilecektir.

Genelgede Yer Alanlar

Genelgeye göre pazarda ihtiyaç olmayan temel gıda maddeleri dışında kalan ürünlerin satışı olmayacaktır. Zaruri ihtiyaçların dışında olan temel ihtiyaçlar sadece satışı olacaktır. Bir diğer genelge içindeki madde ise poşet olmadan bir malzemenin satışı olmayacak. Buna göre pazarcı tüketici ile ürünü buluşturmadan önce hijyen koşullarına uyarak kendisi poşetleyip öyle tüketici ile buluşmalıdır.

 El değmeden alışveriş yapılacak ve hijyen kurallarına uyularak tüketici ile ürünler buluşacaktır. Genelgeye göre sosyete pazarları da dahil olmak üzere zaruri olmayan ihtiyaçlar oyuncak giyim gibi ürünlerin olduğu tezgahlar geçici bir süre ile Pazar alanlarında bulunmayacak ve satışları durdurulacaktır. Pazar yerlerinde sosyal mesafe gereği her tezgah arası mutlaka 3 metre olarak ayarlanacak ve bu kurallara uyulması için denetlemeler sıklaştırılacaktır.

Genelge kapsamında düzenlemeler saat 17:00 itibari ile uygulamaya konulmuştur. Kurallara uymayan pazarcı esnafı için gerekli uyarılmalar yapılacak olup tedbirler kapsamındaki bu uygulamalar İle virüsün yayılma hızını biraz da olsa önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Pazar alanları halkın en yoğun ve mesafelerinin az olduğu yerler olduğu için tedbirler Pazar alanlarına da yansımıştır. Halkın da bu konuda önlemlere uymasını ve Pazar esnafına yardımcı olmasını belirten yetkililer tedbirleri elden bırakmadan çalışmalarına devam etmektedir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları