Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Dünya genelinde yaşanan Koronavirüs salgınının ülkemize de sıçraması sonucunda bazı önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam etmektedir. Bu önlemlerden biri de şehirler arası seyahat yasağı olmuştur. Artık kişiler bu izin belgeleri olmadan bulundukları bir şehirden başka bir şehre gidememektedir.

Seyahat izin belgesini vermeye yetkisi olanlar, il valiliği ya da ilçe kaymakamlığındaki kurullardır. Bu kurullara seyahat belgesi için başvuranlarda bir sebep aranır. Eğer geçerli bir sebebiniz varsa, siz de başvuru yaparak seyahat izin belgesi talep edebilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Alabilmek İçin Geçerli Sebepler

Eğer tedavi sürecinde doktor önerisiyle bir başka şehre sevk edildiyseniz, seyahat izin belgesini almak için başvurabilirsiniz. Birinci derece yakını vefat edenler ya da birinci derece yakınının ağır bir hastalığı bulunanlar yine belge için başvuru yapabilirler.

Bir diğer geçerli sebep ise, son 15 gün içinde geldikleri yerde kalacak yeri bulunmayan kişilerin seyahat etmek istemeleridir. Kısaca zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatin yasaklandığını söyleyebiliriz. Bu sebepler dışında kamu görevinde olanlar, işleri nedeniyle seyahat etmek durumunda kaldıklarında ilgili meslek odasından görevleriyle ilgili bir belge alarak başvuru yapabilirler.

E-Devletten Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

Kaymakamlığa doğrudan başvuru yapmak yerine e-devletüzerinden de seyahat izin belgesi için başvuru yapabilirsiniz. Bunun içinaşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • E-devlete kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına seyahat izin belgesi yazın.
  • Çıkan sayfa sizi İçişleri Bakanlığı e-başvuru ekranına yönlendirecektir. Bu ekranın sağ üst köşesine baktığınızda “yeni başvuru” yazan yeri göreceksiniz.
  • Yeni başvuru yazan butonu tıklarsanız başvuru türü sorulur. Seyahat izin işlemlerini seçmelisiniz.
  • Daha sonra seyahatinizin karayolu mu yoksa havayolu mu olduğunu işaretlemelisiniz.
  • Karşınıza bir ekran çıkar ve bu ekranda telefon, adres gibi bilgilerinizi girmeniz istenir. Başvuru nedeniniz de dahil olmak üzere istenen tüm bilgileri girdiğinizde en sonda yer alan başvuruyu bitirme butonuna tıklamalısınz.
  • Başvurunuz değerlendirildikten sonra size orada kaydettiğiniz iletişim bilgileriniz aracılığı ile, olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları