Skimmerlar kuşu kırlangıca benzeyen dış görüntüsü ile dikkat çekiyor. Kanatlarının üst kısmı, kafası, sırtı ve kuyruğunun üstü siyah renklidir.

Şerit şeklinde kanatlarının uç kısımları, geri kalan karın ve boğaz kısımları ise beyaz rengindedir. Birde küçük turuncu ayaklara sahiptirler. Bir dikkat çeken özelliği ise avlanma kabiliyeti ve gaga tipidir. Skimmerlar kuşunun alt çenesi üst çenesinden neredeyse iki katı büyüklüğüne sahiptir. Gagaları oldukça uzun ve geniştir, uzunluk bakımından bir balıkçılın gagasını andırır. Gagasının dipleri kırmızı, geri kalan büyük bir kısmı ise siyahtır.

Skimmerlar Kuşu Nerede Yaşarlar?

Skimmerlar kuşu balık, karides, gibi deniz canlılarını avlayarak yaşayan bir kuş türüdür.Türlerine göre tabanları turuncu, sarı ve siyah gibi değişiklik gösterir.Genellikle ılıman ülkelerde ve tropik Amerika’da yaşarlar. Siyah sikimmer kuşlar 16 ile 20 inç, yani 40-50 cm uzunluğa sahiptir. Afrika, Hindistan ve Güney Asya’da diğer iki türü yaşar. Skimmerlar kuşu deniz ve göl ve büyükn ehirlerin kıyılarında yaşarlar. Koniler halinde ürerler ve yuvalarını kumdan yaparak hafif yuvarlak şeklini verirler. Yumurtaları ise koyu lekeli olup 2-5 arası yumurtlayabilirler.

Özellikleri Nelerdir?

·        Skimmerlar kuşu genellikle suda avlayarak beslendiği için suya yakın uçarlar. Bu sayede avını gördüklerinde direk dalışa geçerler vealt uzun çenesini kullanarak balık yada diğer deniz canlılarını avlamaya çalışırlar. Avı ağzına geldiği zamanda üst çenesini kapatır ve avını yakalar.Uçarak avlanan skimmerlar kuşları avını yakalamak için uzun alt çenesini suya daldırdığında yaklaşık 3 ila 5 metre kadar çenesini kaldırmadan uçarlar. Bu uzun daldırış bazı zamanlar 10 metreye kadar varabilir.

·        Bu kuşun alt çenesi üst çenesinden büyük olduğu için başındaki ve boynundaki kaslar daha güçlüdür. Bu sayede avını kolaylıkla kaldırarak hiç zorluk yaşamadan avını yakalamış olurlar. Avlandığı sırada bazende suda yüzen sert cisimleri de alabilirler. Fakat bu cisimler ağzındayken gagasını aniden kapatsa bile kuşa hiçbir zarar vermez.

·        Tüm canlılara hayatta kalabilmeleri için avlanma yeteneği verilmiştir. Skimmerlar genellikle ilk denemeleri başarısız olsa da ikinci denemelerinde muhakkak avını yakalarlar. Skimmerlar kuşları kendi çaplarında iyi bir avcıdırlar.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları