Tarihte bilinen en büyük dolandırıcı geride sayısız mağdur bırakıp, kendi oğlu da dahil bir çok kişinin intihar etmesine sebep olarak hapishane de öldü.

Kurduğu Ponzi sistemi ile dünyanın her tarafından ünlü ya da sıradan yüzlerce insanı dolandırıp 60 milyar doların üstünde bir servet edinmişti.

Bernie Madoff 'un mağdurları arasında ünlü aktörler Kevin Bacon, Kyra Sedgwick ve John Malkovich, TV sunucusu Larry King ve ünlü yönetmen Steven Spielberg de vardır.

Finans alanında bir kariyere başlamasından ALTI yıl sonra, ünlü Ponzi şeması dolandırıcı Bernie Madoff öldü ve arkasından binlerce canın mahvolmasına neden oldu.

Kurbanlarını 64,8 milyar dolarlık devasa bir dolandırıcılıktan dolandırdığına inanılan 'kötü' mali dolandırıcı eylemleri, kendi oğlunun intiharına bile yol açtı.

Türkiye'de de bir çok ponzi sistemi dolandırıcılığı ile karşılaştık. Saadet zinciri, titan zinciri, çiftlikbank adıyla bilinen yöntemler ponzi oyununa örnek olarak verilebilir.

Dolandırıcı Bernie Madoff 82 yaşında öldü.

Bernie Madoff'un oğlu Mark, babasının suçlarının açığa çıkmasından sonra intihar etti ve karısı Ruth, oğullarının ölümünden sonra onu ziyaret etmeyi bıraktı.

Aktörler Kevin Bacon ve Kyra Sedgwick, Madoff tarafından dolandırılanlar arasındaydı.

Madoff'un eylemlerinin korkunç ölçeğine inanmak neredeyse zor ve 2008'de tutuklanmasının ardından ona 150 yıl hapis cezası kazandırdı.

82 yaşında hapishanede öldüğü için cezası kısa kesildi.

136 ülkede yaklaşık 37.000 kurbanı kapsayan dünyanın en büyük saadet zinciri, hem büyük şirketlerin hem de ünlülerin gözünün önüne geldi.

İngiltere'nin Royal Bank of Scotland'ı, yönetmen Steven Spielberg, aktör John Malkovich, TV sunucusu Larry King ve oyunculuk çifti Kevin Bacon ve Kyra Sedgwick gibi ünlülerle birlikte dolandırılan yatırımcılar arasındaydı.

Eski Walt Disney Studios başkanı Jeffrey Katzenberg, Madoff'un planıyla ilgili olarak ağır kayıplara uğrayan Hollywood finans danışmanı Gerald Breslauer aracılığıyla Madoff'la ilgili finansal anlaşmalar sonucunda milyonlar kaybetti.

Ve Madoff, bir dizi kaynaktan yatırım yapmak yerine “zengin insanları daha zengin” yaptığını iddia ederken, çöküşü, sonuçta hiçbir kazananın olmadığı bir planı gösteriyor.

TV sunucusu Larry King de çekilecekler arasındaydı

Oyuncu John Malkovich, Madoff'un sahtekarlığına para kaybetti

2011'de hapishaneden yaptığı bir röportajda Barbara Walters'a “Ortalama bir insan dul ve yetimleri soyduğumu düşünüyor” dedi. “Zengin insanları daha zengin yaptım”.

Finansal kariyerine 22 yaşında başlayan Bernie Madoff, 1960 yılında Bernard L Madoff Yatırım Menkul Kıymetlerini piyasaya sürdüğünde kısa sürede adını duyurdu.

Madoff, firmasının başarısı nedeniyle Wall Street'in en büyük isimlerinden biri olarak ortaya çıktı ve bir zamanlar Nasdaq borsasının başkanlığını yaptı.

1970'lerde başladığına inanılan hileli Ponzi planıyla, kötü şöhretli finansçının sahtekarlığını engelleyen nihayetinde 2008 mali kriziydi.

Yatırımcılar paralarını Madoff'un elinden çekmeye çalıştıklarında, hesaplarında paranın eksik olduğu ortaya çıktı.

Daha önce New York Times muhabiri Diana Henriques'e “Her nasılsa, işe yarayacağını varsaydım,” demişti.

“Neredeyse gibiydi - şimdi söylemek korkunç geliyor, ama ben sadece dünyanın sonunun gelmesini istedim. 11 Eylül gerçekleştiğinde, bunun tek çıkış yolu olacağını düşündüm - dünya sona erecek ve ben ölürdüm ve herkes gitmiş olacaktı. "

Kurbanlar, Holokost'tan sağ kurtulan ve Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel de dahil olmak üzere onun planıyla milyonlar kaybetti.

Wiesel, kar amacı gütmeyen kuruluşu The Elie Wiesel İnsanlık Vakfı aracılığıyla Madoff'a 15 milyon dolardan fazla yatırım yaptı. WSJ'nin bildirdiğine göre, "Holokost anısına kök salmış" kar amacı gütmeyen kuruluş, varlıklarının "büyük ölçüde tamamını" Madoff'a yatırdığını söyledi.

Holokost'ta annesini, babasını ve kız kardeşini kaybeden Wiesel, “Bu adam ne yaptığını biliyordu. Ona basitçe hırsız, alçak, suçlu derdim. "

Sadece bir ekranla tek kişilik bir hücrede olmasını istiyorum ve o ekranda hayatının en az beş yılı boyunca, her gün ve her gece kurbanlarının resimleri birbiri ardına olmalı. , her zaman bir ses, "Şu yaşlı kadına ne yaptığına bak, o çocuğa ne yaptığına bak, ne yaptığına bak, başka bir şey yok" diyen bir ses, 2009'da Wiesel dedi.

Soykırımdan kurtulan Elie Wiesel, kar amacı gütmeyen kuruluşunun elinde bulunan 15 milyon dolarlık mal varlığını kaybetti.

Bernie Madoff, oğullarının FBI'a suçları hakkında bilgi vermesinin ardından 2008 yılında tutuklandı.

Madoff'un tutuklanmasının ardından yalanları çözüldükten sonra, ailesi her zaman onun nasıl davrandığına ve yalanlarının kapsamına dair gerçeği asla bilmediklerini iddia etti.

Yine de lüksün yaşamı herkesin görebileceği kadar basitti.

Ailenin Manhattan'da East 64th Street ve Lexington Avenue'nun köşesinde bir çatı katı dairesi ve Montauk'ta bir sahil evi vardı.

Fransa'nın güneyinde Cap d'Antibes'te bir villa varken Palm Beach'te bir konakta hafta sonlarını geçirdiler ve burada ailenin 88ft yatını da demirlediler.

Ancak hileli para kazanmasıyla ilgili gerçeği aileye ifşa ettikten sonra oğulları Andrew ve Mark cezalandırılması gerektiğine karar verdiler.

Madoff sırrını oğulları ve eşi Ruth ile 10 Aralık 2008 sabahı paylaşırken, kendilerini teslim etmeden önce önümüzdeki 24 saati işlerini düzene sokmak için harcayacağına dair güvence verdi.

Ama oğulları doğrudan kişisel avukatlarına, sonra da federallere gitti.

FBI, ertesi sabah Yukarı Doğu Yakası'ndaki dairesinde pijama giymiş bir Madoff'u şaşırttı.

Madoff, Mart 2009'da menkul kıymetler dolandırıcılığı ve diğer suçlamalardan suçunu "çok üzgün ve utandığını" söyleyerek kabul etti.

Madoff 150 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

TRAGİK DÖNÜŞ

Ne yazık ki, ifşaatlar Madoff'un ailesi için trajik bir hal aldı.

Oğlu Mark, 2010 yılında babasının suçlarıyla ateşlenen ikinci başarılı girişiminden önce 2009 yılında intihara teşebbüs etti.

Mark Madoff'un avukatı Martin Flumenbaum, Aralık 2010'daki ölümünün ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu korkunç ve gereksiz bir trajedi."

Müvekkilini "yanlış suçlamalar ve imalar nedeniyle iki yıl süren amansız baskılara yenik düşen, babasının canavarca suçunun masum bir kurbanı" olarak nitelendirdi.

Polis Komiser Yardımcısı Paul J. Browne'ye göre memurlar, Mark Madoff'un cesedini oturma odası tavanındaki metal bir kirişe bağlı siyah bir köpek tasmasından asılı olarak buldular. Faul olduğuna dair bir kanıt olmadığını söyledi.

Bernie Madoff'un diğer oğlu Andrew, 2014 yılında uzun bir hastalıktan öldü.

Bernie'nin suçlarını öğrendikten sonra kendini öldüren tek kişi Mark değildi.

Afganistan'da elini kaybeden ve daha sonra BM insani misyonlarına zaman ayıran İngiliz askeri William Foxton,   Madoff sayesinde hayatını kaybettiğini öğrenince kendini başından vurdu .

O sırayla onları Bernard L. Madoff Investment Securities LLC'ye besleyen bir Avusturya bankası aracılığıyla yatırım yapmıştı.

Madoff'a 1 milyar dolardan fazla aristokrat müşterilerinin parasını yatıran Fransız bankacı Rene-Thierry Magon de la Villehuchet, uyku hapları aldı, sonra bileklerini kesti ve bir maket bıçağıyla   pazı bıraktı.

Bu arada, sayısız kurbanın hayatları mahvoldu.

Hepsi tek bir adamın açgözlülüğü ve şefkat eksikliği yüzünden.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları