Ucuzauc.com Uçak Bileti
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılındaki denetimlerde 229 firmanın ürettiği 386 parti üründe tağşiş ve taklit yapıldığı belirtildi.

Bu Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılındaki denetimlerde 229 firmanın ürettiği 386 parti ürünün gazlı içecek, çay, bal, çikolata, zeytinyağı ve et gibi ürünlerde tağşiş ve taklit söz konusudur. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 listesinde laboratuvar testleri sonucunda taklit, tağşiş yapıldığı kesin olarak belirlenen gıdalar bulundu. Üreten veya ithal eden kişilerin insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürdüğü, değiştirilen veya bozulan gıdaları üreten ya da satan işletmelerin adı, ürünün adı, parti ve seri numaralı, markaları içeren ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 listesi kamuoyuna sunuldu.

İlgili Yasal Düzenlemeler

Tarım ve Orman Bakanlığının resmi internet sitesindeki duyuruda piyasada satışa sunulan gıdaların güvenilirliğinin sağlanması, tağşiş ya da taklidin önlenmesi, tüketici sağlığının ve menfaatlerinin korunmasının yanı sıra piyasadaki haksız rekabete dikkat çekti. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ürünlerin üretimi, dağıtımı ve işlenmesinin bütün aşamalarının kontrol edilerek sürecin titizlikle yürütüldüğünü bildirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı; 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ile "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gibi yasal metinlerin doğrultusunda laboratuar sonuçlarıyla taklit, tağşiş gibi işlemlerin yapıldığı tam olarak kesinleşen firmalara gerekli olan yasal işlemler yapıldı.

Listede Hangi Tür Ürünler Var?

Özellikle pahalı olan fıstık içlerinde ve Antep fıstığı ürünleri içerisinde bezelye ve yeşil gıda boyalı yer fıstığı tespit edilmiştir.

• Biber salçası türevli ürünlerde boya/gıda boyası tespit edilmiştir.

• Yoğurt, peynir, manda kaymağı, tereyağı, krema gibi ürünlerde süt yağı dışındaki trans yağlar, nişasta, jelatin, natamisin gibi maddeler tespit edildi.

• Toz tatlı biber türlerinde boya ve gıda boyası tespit edilmiştir.

• Çikolata türevli ürünlerde Sildenafil ve Tadafil gibi katkı maddeleri tespit edilmiştir. Ayrıca tür katkı maddeleri enerji içeceklerinde de tespit edilmiştir.

• Dana kıyma, sucuk, Tekirdağ köftesi gibi ürünlerin bazılarında soya kanatlı eti, baş eti ve deri dokusunun yanı sıra domuz eti gibi bazı yasaklı etler tespit edilmiştir.

• Üzüm Pekmezi, cezerye vb ürünlerde DElta C13 gibi uygunsuz katkı maddelerinin yanı sıra yasal oranı geçene Fruktoz/Maltoz Oranı, aşırı Maltoz, Rafinoz, Tatarik Asit, Malik Asit, Tadalafil ve Sildenafil tespit edilmiştir.

Bir başka uygunsuzluk ise takviye edici ürünlerde çıkmıştır. Özellikle bitkisel karışım ve gıda takviyeli alternatif medikal amaçlı kullanılan macunlar, enerji veren vitamin, mineral kapsülleri gibi takviye tablet ve türevlerinde de Sildenafil, Kinidin, Parasetamol ve Tadalafil gibi yasaklı etken madde ve türevlerine rastlanmıştır. Ayrıca Sildenafil maddesi bazı tür alkolsüz içeceklerde de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılındaki denetimler sonucunda karşımıza çıkmaktadır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları