Türkiye’den Çok Önemli Korona Ümidi
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Corona virüsü ile ilgili çalışmalar sağlık bakanı Fahrettin koca önderliğinde tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında hız kesmeden devam ermektedir.

Sağlık ekipleri geceli gündüzlü çalışarak hastaların bakımı ile ilgilenerek iyileştirmek ve yayılmayı önlemek için çok büyük fedakarlıklar yaparak aileleri ile görüşemeden yorgunluklarını unutarak tüm güçleri ile çalışmaktadır. Sağlık bakanı Fahrettin kocanın sağlık kurum ve kuruluşları mücadelesine devam edecektir sözlerinin ardından hastanelerden TÜBİTAK, Acıbadem, Hacettepe, Erciyes üniversiteleri iş birliğine girmişlerdir ve çalışmaları sayesinde Prof Ercüment ovalı bir açıklama yaparak Corona virüsüne maruz kalıp geçirmiş olan kişilerden numune plazma toplayarak 12 hasta üzerinde denemek üzere klinik bir çalışma geliştirmişlerdir. Eğer başarılı olursa denemeler Mayıs sonunda aşı klinik test aşamasına gelmiş olacak diyen Ercüment ovalı bulunduğumuz duruma bir umut ışığı yakmıştır.

Plazma Bağışı

Ercüment ovalı sağlık bakanının seferberlik çağrısından sonra kahramanlar adını verdiği ekibini toplayarak 20 güne kadar klinikte koruyucu plazma için testlere başlıyoruz açıklamasında bulundu. ABD de yapılan uygulama gibi Corona virüsü hastalığını geçirmiş ve atlatmış kişilerden plazma toplamak için çağrıda bulunulacağını sözlerine ilave ederek tüm gözleri ve umutları kendi üzerine çeviren Ercüment ovalı hız kesmeden çalışmalarına başlayacaktır.

Çalışmanın Amacı Ve Seyri

Çalışmanın asıl amacı Corona virüsü geçirmiş ve iyileşmiş kişilerden alınacak olan antikorların hastalık aşamasında olan kişilere nakledilmesi olacaktır. 5 proje Bakanlığa sunulmuş ve 2 si onay almıştır. Onay alan projeler antikor tedavisi ve aşıdır. Onay sürecinde olan diğer 3 proje ise plazma üretimi, t hücre ile hastalığın kontrol edilmesi ve akciğerde oluşan solunum yolu hastalığının tedavisinde kök hücrenin kullanılmasıdır. Ercüment ovalı yapmış olduğu çalışmalar ve konuşması eşliğinde projelerin bir bir hayata geçtiğini ve bir aksilik olmazsa Mayıs sonunda aşı ile ilgili çalışmaların tamamlanacağını bildirmiştir.

Konuşmalarının devamında Ercüment ovalı personellerinin yarısını izne ayırdığını ve ekibi ile birlikte bu zorlu süreçte elini taşın altına koyduğunu anlatarak 6 nisanda plazma çalışmasını denemek için 12 hasta için çağrıda bulunulduğunu bildirmiş ve ekibi ile birlikte bu zorlu süreci başarı ile tamamlayacaklarını Ümit ettiklerini açıklamıştır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları