Uber'in Yasaklandığı Ülkeler Hangileri?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Dalga dalga yayılan Uber yasağı gündemi geldi çattı Türkiye’yi de buldu. Son zamanlarda gündeme bomba etkisiyle düşen Uber haberlerinden sonra yasaklarda çığ gibi gelmeye başladı. Yaklaşık 58 ülkede ve 300 şehirde hizmet veren bu e taksi hizmeti son 1 yıldır Türkiye’de İstanbul şehrinde hizmete başlamıştı.

Gerek ticari taksi sürücülerinin gerekse devlet çalışanlarının müdahalelerinin gün geçtikçe artmasıyla Uber’in yasaklı olduğu ülkeler listesi de uzamaya başladı. Özellikle de Recep Tayyip Erdoğan’ın son zamanlarda “Uber muber diye bir şey çıkmış. O iş artık bitti!” diye açıklama yapmasının ardından hem Uber’e hem de kullanıcılarına yakalandıkları anda ceza üzerine ceza kesiliyor. Hangi ülkede neden yasaklandığını tüm detaylarıyla irdeleyecek olursak; 

Bulgaristan

Bulgaristan

Bulgaristan’da Uber kendi isteğiyle taşımacılık hizmetinden vazgeçti. “Haksız rekabet” suçuyla itham edilen Uber, buradaki hizmetinden kendi rızası ile çekilince de Bulgaristan taşımacılık komite başkanı şu açıklamayı yaptı: “Tekrar Bulgar piyasasına girmek istiyorlarsa, ticari taksiciler gibi çalışmak zorundalar.” 

Danimarka

Danimarka

2014 yılında Danimarka’da hizmet vermeye başlayan Uber sadece 3 yıl dayanabildi çünkü ülkede taksimetre zorunluluğu bulunuyor. Uber uygulamasında ise herhangi bir taksimetre kullanım durumu söz konusu değil. Kullanıcılar gidiş dönüş güzergahlarını sistem üzerinden seçtikleri anda otomatik ücretlendirme yapılıyor ve oradaki ücretin dışında bir ücret kesinlikle talep edilmiyor.

İtalya

İtalya

İtalya’da 2017 yılına kadar hizmet veren Uber için yine ilk ayaklanan taksiciler olmuştu. Çünkü bu ülkede taksi şoförü olabilmek için zorlu sınav aşamalarından geçmek gerekiyor. Tepkilerin ardı arkası kesilmeyip, farklı şiddet olaylarının da baş göstermeye başlaması fitili ateşledi. Hatta şirket kurucusu ve CEO’su olan Travis Kalanick için cinsel taciz ve cinsiyet eşitsizliği davaları açılıp yargı karşısına çıkarılınca Uber bir darbe daha aldı ve Travis hemen istifa etti. Şu an İtalya’da yasalarla yasaklanan bir Uber uygulaması yok. Sadece Uber reklamları ve uygulama kullanımı yasak açıklamaları yapıldı fakat kısa sürede yasa ile de yasaklanacağı düşünülüyor.

Macaristan

Macaristan

Macaristan’da yaklaşık 2,5 yıl hizmet veren Uber uygulamasına yasalar ile karşı çıkıldı. Taksicilerin uyması gereken kurallara Uber şoförlerinin uymadığı gerekçesiyle hükümet tarafında hemen kanunlar hazırlandı. Hazırlanan kanunlar sonucunda resmi olarak Macaristan da Uber’in yasaklı olduğu ülkeler arasına katılmış oldu.

Kanada

Kanada

Kanada’nın Vancouver ve British Columbia bölgelerinde de Uber için yasal olmadığına dair açıklamalar yapıldı. Kullanılması istenilmeyen uygulama için halkın istekli görülmesinden sonra liberal parti yeni yıla girmeden Uber’in kullanımı için yasal olan uygulamaları yapacağı sözünü verdi.

Çin

Çin

Çin gibi rekabetin über seviyede yaşandığı bir ülkede ayakta kalamayan ve ciddi kayıplar veren Uber çareyi buradaki payını rakip firmasına satmakta buldu. 

Tayvan

Tayvan

Tayvan’da sadece araç kiralama şirketleri aracılığıyla çalışmasına izin verilen Uber’e hükümet tarafından inanılmaz büyük cezalar kesiliyor. Eğer araç kiralama konseptinde çalışmazlarsa gelecek cezaların daha da yüksek olması bekleniyor.

Avustralya

Avustralya

Avustralya’nın kuzey kesiminde kullanımı yasal olmayan Uber, şu an için ülkenin tamamında yasak değil fakat durum ne yönde değişecek kesin bilgiler mevcut değil.

ABD

ABD

Teksas’ta Uber sürücülerinin parmak izleri istenince ve şirketin ret cevabı vermesiyle yerel yönetim “güvenli değildir” yargısına vardı. Alaska’da sadece 6 ay hizmet verebilen Uber şoförleri için bağımsız mı yoksa ticari taksi mi kararı verilemeyince iş mahkemeleri tarafından yasaklanması gerektiği kararına varıldı. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları