Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Vize, bulunulan ülkeden başka bir ülkeye giriş yapılabilmesi için, gidilen ülkenin verdiği onaydır. Çoğu ülke vatandaşı olmayan kişilerin ülkelerine ne amaçla giriş yaptığını bilmek ister ve bu nedenle bir nevi mülakat soruları sorar.

Bu mülakatın yanı sıra ülke temsilcileri vize için kişilerden, ülkelerinin istekleri doğrultusunda bazı evraklar isteyebilir. Bu evraklardan en bilinenleri, kişinin sabıka kaydı, eğitim durumu ve mesleği, taşınabilir ve taşınmaz mülkleri, banka hesap hareketleridir. Elbette bu evraklar ülkeden ülkeye de farklı olabilmektedir. 

Bu istenilen evrakların toplanması zaman zaman hayli zor olabilmektedir. Bu nedenle kişiler çoğu zaman yurt dışına gitme olayını gözlerinde büyütebilir. Bu zaman diliminin zorluğunun yanı sıra, evrakların hepsi toplanmış olmasına rağmen, ülke temsilcilerinin kişilerde gördüğü bireysel bir sorun da olabilmekte ve vize işlemlerini olumlu sonuçlandırmama gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.   

Bu nedenle özellikle kişisel işler ya da tatil amaçlı yurt dışına gitmek isteyen insanlar bu tatil planlarını uzun süreli erteleyebilir ya da tamamen iptal edebilirler. Bu durumda yurt dışı hayali tabiri caizse suya düşmektedir. 

Fakat bu durum her ülke için geçerli değildir. Bazı ülkeler ülkemize olan güveni ve ülkeler arası diplomasi gibi sebeplerden vatandaşlarımızdan vize istememektedir. Sadece pasaport ile ülkeler arası yolculuk yapılabilmektedir ve bu ülkeler arası yolculuk yapmanın en zahmetsiz ve kolay halidir. 

Vizesiz Giriş Şartları

Vizesiz girişlerin farklı çeşitleri vardır. Bazı ülkeler ülkemiz vatandaşlarından vize istememekte olduğu halde, bu sürekli olarak o ülkede yaşanabileceği ya da ülkeye yerleşilip iş edinip çalışılabileceği anlamına gelmez. Ülkeden ülkeye vize istememe durumu sınırlı sürelerle belirlenebileceği gibi, devamlı da olabilmektedir. Bazı ülkeler sadece bir hafta süreyle ülkelerine turist olarak giriş izni verebilir, bazı ülkeler ise bu süreyi 90 güne kadar çıkarabilir.

 Aynı şekilde ülke yöneticilerinin anlaşması halinde bazı ülkelere de süresiz olarak giriş yapılabilir. Bazı anlaşmalı ülkelerde ise bu durumlardan farklı olarak, geçerli süresi dolmamış bir pasaport ile, gümrükten anında online vize alabilme hakkı verilebilmektedir.

Türkiye’den Sadece Pasaport İle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Türk vatandaşlarına vizesiz giriş hakkı veren ülkelerin sayısı 110 civarındadır. Ülkemiz vatandaşlarının tarafından gerek tarihi, mimarisi, kültürü ve yemekleri olsun gerek doğal güzellikler ve tatil yerleri olsun en çok merak ettiği ve gitmeyi tercih ettiği ülkeler; 

Arjantin, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, , Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek gibi ülkelere vizesi gidilebiliyor. Bunun yanında  Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Ermenistan, Fas, Fiji, Filipinler, Fildişi Sahili, Güney Kore, Gürcistan, Honduras, Hong Kong, İran, Irak, Japonya, Kuveyt, Barbados, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Maldivler, Meksika, Mısır, Senegal, Sırbistan, Singapur, Sri Lanka, Tayland, Tayvan, Ukrayna ve Uruguay’dır. Bunların haricinde yine birçok ülkeye vizesiz giriş hakkı bulunmaktadır.  

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları