Yalnızca Aynaya Bakarak Vücudunuzda Hangi Vitaminin Eksik Olduğunu Anlayabileceğinizi Biliyor muydunuz?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Vücudunuzdaki vitamin ve iyot eksikliği size sinyaller verebilir. Hatta yalnızca aynaya bakarak bile bunu anlayabilirsiniz.

Not: Bu belirtiler farklı rahatsızlıkların habercisi de olabilir. En doğru bilgi, tanı ve tedavi için mutlaka uzmana danışın

1. Soluk ve Kuru Cilt

1. Soluk ve Kuru Cilt

    • Bütün yıl boyunca cildiniz kuru ise bu, A ve C vitamini eksikliğinizin bir işareti olabilir. Soluk bir cilt ise B12 eksikliğinin habercisi olabilir.
    • B12 vitamini alımınızı artırmak için daha fazla deniz ürünü ve et tüketmelisiniz. A ve C vitamini içinse erik, portakal, biber, lahana, marul, havuç, kayısı, ıspanak ve greyfurt

2. Kuru saç

2. Kuru saç

        • B7 vitamini olarak da bilinen biyotin eksikliği, kuru saça ve kepeğe neden olabilir. Vücudunuzda gerekli biyotin seviyesini korumak için daha fazla et, deniz ürünü, sebze, mantar, baklagil ,deniz ürünü ve yumurta  tüketmelisiniz.

3. Kepek

3. Kepek

Kuru saçlara genellikle kepek eşlik eder ancak saçınız kuru olmamasına rağmen kepeğiniz varsa bu dikkatli olmak için bir işaret olabilir. Kepek B2 ve B6 vitamin eksikliğinin bir işareti olarak yorumlanabilir

4. Şiş Gözler

4. Şiş Gözler

Genellikle sabahları uyandığınızda gözleriniz şişiyorsa bu, vücudunuzda iyot eksikliğinin olabileceğinin bir işareti olabilir. Vücudunuzdaki iyot seviyesini arttırmak için yemeğinize iyotlu tuz eklemelisiniz. Alternatif olarak, süt ürünleri, balık ve ekmek yoluyla iyot alabilirsiniz.

5. Soluk dudaklar

5. Soluk dudaklar

Çok sık üşüten ya da tansiyonu düşük olan kişiler genellikle soluk dudaklara sahiptir. Bu, beslenmenizdeki demir veya belki de B12 vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir.

6. Sivilce

6. Sivilce

Sivilce genellikle hormonal süreçlerden ve cilt gözeneklerinde kir, mikrop ve ölü cilt hücrelerinin birikmesinden kaynaklanır ancak vitamin eksikliğine bağlı da olabilir.

Düşük A ve E vitaminleri sivilceye neden olabilir. Vücudunuzdaki E vitamini seviyesini artırmak için ıspanak, zeytinyağı, karnabahar tüketebilirsiniz. Benzer şekilde, vücudunuzdaki A vitamini seviyesini arttırmak için balık,yumurta, baklagil ve tereyağı gibi yiyecekleri tüketmelisiniz.

Vücudunuz, genellikle çevresel değişiklikler veya hijyen gibi diğer nedenlerle karıştırılan vitamin eksikliği belirtileri gösterebilir.

Bu vitamin eksikliklerinin semptomlarını iyi bilmeli ve semptomları hafifletmek için beslenmenizde gerekli değişiklikleri yapmalısınız. Ancak en doğru teşhis ve tedavi yöntemi için mutlaka doktora danışmanız önerilmektedir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları