Yeşil Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Yurt dışına çıkabilmenin ilk adımı kişinin bir pasaportunun olmasıdır. Pasaportu olmayan kişiler yurt dışı için başvuru dahi yapamamaktadır. Pasaport, bir nevi kişinin yurt dışında kullanacağı kimliktir. Her kişinin alabileceği pasaport türü farklıdır ve her pasaport türünün farklı koşul ve ayrıcalıkları bulunmaktadır. Pasaport türleri arasında, yeşil pasaport oldukça önemli bir yere sahiptir ve çoğu kişi yeşil pasaporta sahip olmak istemektedir.

Yeşil Pasaportun Özellikleri

Bordo pasaportlar umumi olarak geçer ve başvuran herkes tarafından alınması oldukça kolaydır. Yeşil pasaportun diğer adı hususi pasaporttur. Yani kişiye özel olarak çıkarılabilen pasaport çeşididir. Yaklaşık 160 ülkeye vizesiz giriş sağlamaktadır.  Yeşil pasaport dolaşım gücü çok daha yüksek ve daha uzun süreli geçerliliği olan bir pasaport türüdür. Genellikle halk arasında memur pasaportu olarak tanımlansa da sadece memur olmak yeşil pasaportu alabilmek için yeterli değildir. 

Koşulları normal bordo pasaporttan oldukça farklı olan bu pasaportu devlet yetkilileri dahil, alabilme ihtimali olan kişilerin yüzdesi %4 ten daha fazla değildir. Bu pasaport türünü elinde bulunduran kişinin 5 yıl boyunca pasaport tarihi vizesine başvurmasına gerek yoktur. Normal pasaportlarda bu sürenin bir yıl olduğu düşünülürse, bu durum kişiler için oldukça caziptir. 

Yeşil pasaport aynı zamanda birçok ülkede de oldukça etkileyici bir intibah bırakabilmektedir. Bu nedenle yeşil pasaporta sahip kişiler çok daha fazla ülkeye giriş yapabilir, daha uzun süreli kalabilirler. Bu açıdan da fazlası ile avantajlı olduğu görülmektedir. 

Yeşil Pasaportu Kimler Alabilir?

Pasaport kanununun 5682 sayılı kuralında belirtilen yeşil pasaport belirli kişilere verilmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi eski ve yeni üyelerine bu pasaport kolaylıkla temin edilebilmektedir. Eski bakanlar ve birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolu devlet görevlileri, kadrodan emekliye ayrılmış ya da kendi sebepleri ile çekilmiş olduklarına bakılmaksızın yeşil pasaportlarını alabilmektedir. 

Görevleri süresince, il ve ilçe belediye başkanları ve eşleri ve ilk kademe belediye başkanları ile eşleri yeşil pasaport alabilmektedir. Eşlerden birinin vefatı durumunda eğer ikinci evlilik yapılmışsa yine ikinci eşe de yeşil pasaportu verilmektedir. 

Ayrıca son üç takvim yılında ortalama 1 milyon dolardan fazla ihracat yapan şirket ya da holding kurucuları ve yönetimdeki bazı kişiler de hususi pasaportlarını alabilmektedir. Şirket bünyesindeki kaç kişinin bu pasaportu alabileceği, şirketin yaptığı ihracatlar karşılığı elde ettiği gelir ile doğru orantılıdır. 

Yeşil Pasaport Süresi Ne Kadardır?

Yeşil pasaportta verilen en uzun süre beş yıldır. Yukarıda verilen özelliklere sahip olan kişiler pasaport başvurularını yaparken beş yıl süreli istediklerini belirterek pasaport sürelerini kendileri belirleyebilirler. Pasaport başvuru yaparken ya da pasaportun yenilenmesi gereken zamanlarda kişiler eski pasaportlarını alıp iki adet biometrik fotoğraf ile tekrar başvuru yapmak için nüfus müdürlüklerinden birine gidebilmektedir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları