Zekat nedir merak edenler için buyrun yazımıza...

İslam'ın beş şartından biridir. Terim olarak şeriatta "asli ihtiyaçlar" dışından isab miktarı mala sahip olan ve bu sebeple zengin sayılan Müslüman'ın, bu zenginliği üzerinden bir tam yıl geçtiğinde dinî yükümlülük gereği zekât olarak vermesi gereken miktarın adıdır.

 

Kelime olarak temizlik, artmak, bereketli olmak ,iyi ve düzgün olmak anlamına gelir. Veren kimseyi cimrilikten, kirlerinden ve günahlardan temizlediği ve malında berekete vesile olduğu inancıyla kelime manası ile dinî manası arasında bir bağ kurulur.

Dinî terminolojide mecburi olmayan, belirli şartlarla kısıtlanmayan bağışlar için sadaka kelimesi kullanılır. Tevbe Suresi 60. ayetinde ise bu anlayışın tersine olarak zekât kavramı yerine "sadakalar" kelimesi kullanılmıştır.

 

İnternet Üzerinden Zekat Bağışında Bulunmak

 

Bu konuda ise Türk Kızılayı’ nın çalışmaları mevcut. Zekatını etrafında verecek kimse bulamayanlar için internet üzerinden Kızılay aracılığı ile bağışını yapıp ihtiyaç sahiplerine iletmek adına projeleri bulunmakta. Zekatını gıda yardımı, nakit yardımı, burs veya yetimler için destek kapsamında farklı kategoriler de bağış yapmak için seçenekler bulunmakta. İncelemek için; https://www.kizilay.org.tr/ramazan/#zekat

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları